reklama

Piva se alespoň občas napije 72 procent dotázaných, vína 65 procent, tvrdý míchaný alkohol stejně jako radlery a pivní mixy konzumuje 46 procent mladých.

Tvrdý nemíchaný alkohol pije 38 procent účastníků průzkumu. Mladí muži preferují pivo a nemíchaný tvrdý alkohol, jejich vrstevnice inklinují spíše k pití vína. Z tvrdého alkoholu dává 19 procent oslovených dospělých do 30 let přednost rumu, nízkoalkoholické nápoje a hořkobylinné likéry pije 15 procent respondentů.

Mladí Pražané mají ve srovnání se zbytkem republiky více v oblibě radlery a pivní mixy, ale i míchaný tvrdý alkohol. Více než 1000 korun za měsíc utratí za alkohol 28 procent mladých, do 500 korun stojí alkohol měsíčně 47 procent dotázaných. Mladí pijí alkohol nejčastěji ve společnosti přátel, což uvedlo 67 procent z nich, následuje konzumace v restauračních zařízeních (59 procent) a na domácí párty (56 procent).

Nadměrnou dávku alkoholu, za kterou odborníci považují více než tři až čtyři piva nebo půl litru vína, podle jejich zjištění pije týdně nebo častěji pětina dospělých mužů a pět procent žen. Za konzumenty alkoholu s vysokým rizikem, kterým působí i zdravotní škody, považují odborníci 13 procent populace. Sedm procent jsou rizikoví konzumenti, kteří mají na alkoholu závislost. Alkohol je příčinou asi čtyř až pěti procent úmrtí.