Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Praha není pro EU dost dobrá? Úřad EBA bude sídlit v Paříži

Praha
Praha
Foto: Pixabay

Praha - V pondělí země EU rozhodly, že Evropský orgán pro bankovnictví (EBA) se po brexitu přestěhuje z Londýna do Paříže. Ve hře byla i Praha. Od počátku ale Praha příliš šancí neměla, shodli se analytici.

EBA oficiálně vznikla na počátku roku 2011 a převzala úkoly od Výboru evropských orgánů bankovního dohledu. EBA se mimo jiné stará o stabilitu finančního systému, transparentnost trhů a finančních produktů a ochranu vkladatelů a investorů.

"Pro Českou republiku je to škoda, ale v konkurenci evropských finančních center jako je Paříž nebo Frankfurt byly šance české metropole poměrně nízké. EBA je velmi důležitá instituce, proto bylo pravděpodobné, že její sídlo bude v Německu či Francii," uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda soudí, že Praha nikdy šanci na sídlo EBA neměla. "Jinak relokace úřadu EBA do Prahy by české metropoli prospěla, jelikož by tím pádem v ČR vznikly desítky vysoce kvalifikovaných pracovních pozic," uvedl.

Minimální šance Prahy podle Kovandy dokazuje i případ Bratislavy, která se ucházela o Evropský úřad pro léčivé přípravky (EMA). "Bratislava si přitom nevedla vůbec špatně, připravila kvalitní návrh podmínek relokace úřadu, avšak stejně nepostoupila ani do druhého kola," uvedl. To podle Kovandy ukazuje, že EU se stále až příliš dělí na staré a nové členské země.

Témata:  Praha EU ekonomika

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 18:50

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Blackout v Česku. Problémy hlásí Praha i jiné oblasti

Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.