Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česká potravinářská komora podpořila rušení protiruských sankcí

Sýry, ilustrační fotografie
Sýry, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Praha – Česká potravinářská komora dnes zopakovala, že je pro ukončení sankcí EU proti Rusku. Podle komory by pak mohla Moskva zrušit embargo na dovoz potravin, které v roce 2014 zavedla. 

Komora to uvedla v tiskové zprávě k nynější návštěvě prezidenta Miloše Zemana v Rusku. Argumentuje hlavně vývozem mléčných výrobků do Ruské federace, který se po zavedení embarga propadl. Za tři roky trvání sankcí ztráta mlékárenského průmyslu podle komory dosáhla miliardy korun. Na jednání v Rusku své zástupce nemá.

Podobný postoj komora zastává od zavedení sankcí. „Zatímco za období leden - prosinec 2013 činil objem vývozu mléka a mléčných výrobků z ČR do Ruské federace celkem 238 milionů korun, za období leden - červen 2014, tedy za půl roku, činil tento objem již 188 miliónů korun a rostl zejména vývoz sýrů a sušeného mléka," uvedl prezident komory Miroslav Toman.

Podle údajů ministerstva zemědělství ale i přes sankce agrární vývoz do Ruska z ČR proti roku 2013 nepoklesl. Uvádí, že celkový agrární vývoz do Ruska z ČR byl v roce 2013 v hodnotě 2,45 miliardy korun, o rok později pak 2,96 miliardy korun. V roce 2015 klesl na 2,35 miliardy korun, loni pak šlo o 2,56 miliardy korun. Letos za tři čtvrtletí 1,9 miliardy, obdobně jako loni za stejný časový úsek.

Podle komory ztráty u přímých exportérů v mlékárenském sektoru v roce 2014 dosáhly 350 milionů korun, vedlejší dopady však byly podle komory citelnější. Zejména pak pokles výkupní ceny mléka, který i prostřednictvím krizových balíčků řešila Evropská unie, potažmo české ministerstvo zemědělství. V následujících letech tak byla podle komory ztráta kolem 400 milionů korun ročně.

„Veškeré investice na ruském trhu jsou tak dnes v podstatě zmařeny, protože české výrobce nahradí na ruském trhu dodavatelé z jiných produkčních oblastí a bude velice obtížné se na něj znovu vrátit, minimálně to bude znamenat vynaložit tyto investice znovu," dodal Toman.

Evropská nadprodukce, která nemohla putovat do Ruska, potom podle komory skončila v nových členských zemích EU. "Vzhledem k tomu, že se doposud žádné české mlékárenské společnosti nepodařilo uvedenou ztrátu výrazněji snížit a Rusko nahradit jiným exportním teritoriem, bylo by ukončení ruských sankcí vůči České republice z pohledu potravinářů velmi vítaným krokem," dodala komora.

Do Ruska Češi nemohou vozit mléčné výrobky, na sankčním seznamu je i zelenina, maso, drůbež nebo ryby. Jak již před časem uvedli zástupci ministerstva zemědělství, Rusové mají stále větší zájem o zemědělské technologie, například v chovu ryb. Vývozní potenciál je v dodávkách genetických zdrojů nebo chmele a piva. U piva se vývoz zvyšuje, za loňský rok šlo o dodávky za 374 milionů korun, letos do konce září pak za 337 milionů korun.

Český stát se snaží podporovat agrární obchod s Ruskou federací dlouhodobě, působí tam například jeden z agrárních diplomatů, které zavedla současná vláda.

Témata:  Rusko Česká republika protiruské sankce potraviny

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.