Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

NS odmítl dovolání Knížáka ve sporu s Fajtem

Nejvyšší soud České republiky
Nejvyšší soud České republiky
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Praha/Brno - Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého ředitele Národní galerie (NG) Milana Knížáka. Potvrdil tak rozsudek, podle kterého se měl Knížák omluvit současnému řediteli Jiřímu Fajtovi. Důvodem je Knížákovo tvrzení, že Fajt v minulosti instituci zruinoval.

Fajt dnes řekl, že je rád, že české soudy po sedmi letech dospěly k tomu, že se Milan Knížák snažil manipulovat veřejným míněním a činil tak ve snaze ztížit Fajtovi nástup do čela NG.

"Je s podivem, že Milan Knížák ve svých veřejných vystoupeních vždy apeluje na principy právního státu, sám však se tak nechová. Zatím jsem jeho omluvu, o níž pravomocně rozhodl vrchní soud, neobdržel. Využil jsem všech prostředků a bylo proti němu zahájeno exekuční řízení," řekl Fajt.

Pravomocný rozsudek vynesl loni v prosinci Vrchní soud v Praze. Původně stanovil, že Fajt na omluvu nárok nemá, kunsthistorika se však poté zastal NS s tím, že verdikt nebyl dostatečně odůvodněný. Vrchní soud tedy vynesl nový verdikt.

Sporný výrok zazněl v roce 2010 v pořadu České televize Kontexty a týkal se Fajtova působení jako ředitele Sbírky starého umění v druhé polovině 90. let. Knížák řekl, že kunsthistorici, kteří před ním NG řídili, ji dovedli "do naprosto dezolátního stavu". "A nejhorší byl pan ředitel Fajt, který ji zcela ekonomicky zruinoval," prohlásil.

Fajt poukazoval mimo jiné na to, že jako šéf jedné ze sbírek neměl na finanční chod instituce vliv. Podle pravomocného verdiktu skutečně nelze na základě důkazů dospět k závěru, že by Fajt galerii zcela zruinoval.

Podle dřívějšího vyjádření Knížákova advokáta Jaroslava Hostinského je výrok vytržený z kontextu. "Jde o kritiku kunsthistoriků jako ředitelů NG, ne o kritiku žalobce jako osoby," řekl loni u soudu. Podle Fajtovy obhájkyně Štěpánky Vincencové byl výrok "nepřiměřený a navíc věcně nesprávný". Knížák podle ní zasáhl do Fajtovy profesní cti a pověsti.

Témata:  Milan Knížák Nejvyšší soud Národní galerie

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Peníze na důchody, ilustrační fotografie

Důchody a další nová taxa. Poště se bude platit za valorizační oznámení

Důchodová reforma přináší řadu změn a jedna z nich se týká i valorizačního oznámení. Od příštího roku bude vždy k dispozici v elektronické podobě, a to v datové schránce či na ePortálu ČSSZ. S doručením na adresu se sice přímo nekončí, ale bude možné pouze po podání žádosti a na náklady klienta. Lidé narození před rokem 1955 nadále nic platit nebudou.