Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Makru se prodávala zmrzlá voda, namísto rybího masa

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Jan Zýka, EuroZprávy.cz

Praha - Společnost Makro musí stáhnout z prodeje dvě šarže hluboce mražených Aljašských tresek, které obsahují nízké procento masa.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila v poslední době zvýšený výskyt falšování mražených rybích produktů. Jedná se o výrobky převážně z dovozu.

"Řada výrobců nahrazuje až 50% rybího masa v potravině vodou nebo jinými složkami, čímž se dopouští klamání spotřebitele," uvádí SZPI v tiskové zprávě.

Aktuálně inspektoři SZPI zjistili následující případy:

Aljašská treska filety v balení 3000 g, dovezena z Číny. Laboratorní rozbor potvrdil obsah masa pouze v hodnotě 46,7%.

Aro Aljašská Treska v balení 10 x 100g, výrobcem je Projektmarke. Laboratorní rozbor potvrdil obsah masa pouze v hodnotě 70,7%.

Portál potravinynapranyri.cz zveřejnil přehled falšovaných rybích výrobků za posledních 6 měsíců (zde). Vzhledem k neuspokojivým výsledkům kontrol mražených rybích výrobků se bude inspekce na tento sortiment i nadále zaměřovat.

"Na základě podnětu Státní zemědělské a potravinářské inspekce stáhlo MAKRO ČR z prodeje filety aljašské tresky v balení 3000 g od dovozce Frigoexim a Aro aljašskou tresku v balení 10 x 100 g s označením data minimální trvanlivosti do 12. 1. 2017. Důvodem je podezření, že dodavatelé nedodrželi deklarované množství masa uvedené na obale. Zákazníkům, kteří zboží zakoupili a mají pochybnosti o jeho kvalitě, budou vráceny peníze v jakémkoli velkoobchodním středisku MAKRO. Společnost MAKRO řeší situaci s dodavateli," sdělil serveru Globe24.cz Ivan Tučník, manažer komunikace MAKRO Cash & Carry.

Témata:  potraviny SZPI obchody

Související

Aktuálně se děje

10:08

Michal David nechtěně v centru dění. Na plese na Kanárech se strhla mela

Michal David se nechtěně ocitl v centru dění během mely, která se strhla na plese na Kanárech. Nikdo z aktérů nechce z incidentu dělat velkou věc, jen jeden ostatně prozradil jakékoliv podrobnosti. Co se tedy stalo?  

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.