Praha - V Praze se koná mezinárodní bezpečnostní konference, na níž promluvil i předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel. Většina bezpečnostních hrozeb, kterým Severoatlantická aliance v současnosti čelí, podle něj pochází od násilných extremistických organizací. Je proto nutné i nasazení nevojenské strategie v zemích, odkud problém pramení.
"Tyto organizace, které plánují a provádějí útoky proti našim občanům, musíme odstrašit a ubránit se jim," řekl Pavel. Upozornil, že nestačí starat se o zajištění bezpečnosti na půdě členů aliance, ale je třeba zasáhnout v místech, kde problémy vznikají. Extremistické organizace podle něj těží z nestability v evropském sousedství.
Pavel upozornil, že nestačí využívat jen tvrdé vojenské nástroje, jako je použití zbraní proti extremistům. Podle něj je třeba širší paleta opatření, mezi něž patří i výcvik místních bezpečnostních sil nebo rozvojová pomoc, která pomáhá stabilizovat společnost v krizových oblastech.
Pavel také uvedl, že vedle teroristické hrozby vnímá NATO jako jednu z hlavních výzev pro kolektivní bezpečnost i ambice Ruska. Připomněl, že Moskva často využívá nevojenské nástroje jako dezinformace a propagandu, aby dosáhla vojenských cílů. Aliance na to podle něj reaguje. "Vojenskou strategii adaptujeme tak, aby dokázala čelit hybridním hrozbám, a to včetně kybernetických," řekl. NATO podle něj v této oblasti úzce spolupracuje s Evropskou unií.
Pavel vystoupil na konferenci Prague Insecurity Conference, kterou pořádá Ústav mezinárodních vztahů ve spolupráci s ministerstvem zahraničí. Vystoupí na ní také bývalý eurokomisař Štefan Füle, bývalý italský ministr obrany Giampaolo di Paola nebo náměstek generálního tajemníka NATO Arndt Freytag von Loringhoven.
Témata: Petr Pavel, NATO (Severoatlantická aliance), extremismus
Související
22. listopadu 2024 14:38
20. listopadu 2024 18:19
17. listopadu 2024 16:56
13. listopadu 2024 19:04
9. listopadu 2024 16:00
6. listopadu 2024 10:35