Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Babišův kandidát na ministra zdravotnictví chce snížit počet lůžek, nemocnice se zlobí

Nemocnice Motol, ilustrační foto
Nemocnice Motol, ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Adam Vojtěch (ANO) ještě ani oficiálně nenastoupil do čela ministerstva zdravotnictví a už jsou k němu výhrady. Asociace českých a moravských nemocnic je proti jeho návrhu na omezení počtu lůžek.

Kandidát na ministra v neděli řekl, že nemocnice musejí pro získání paušální platby od zdravotní pojišťovny vykázat určité počty pacientů. Kvůli tomu jsou podle něj lidé možná i nadbytečně hospitalizováni.

Akutních lůžek je podle Vojtěcha nadbytek, některé menší nemocnice by se tak mohly transformovat na ambulance a polikliniky. Lůžka by také bylo možné změnit na lůžka následné péče pro chronicky nemocné. "Otázka nastavení sítě nemocnic je však v kompetenci zdravotních pojišťoven," sdělil Vojtěch.

"Doufám, že jeho návrhy nepovedou ke znejistění obyvatel řady regionů, pacientů i personálu menších nemocnic a k destabilizaci těchto nemocnic," uvedl předseda asociace Stanislav Fiala.

Nyní je v Česku asi 150 nemocnic. Na konci roku 2015 měly asi 48.500 lůžek. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky loni bylo hospitalizací více než 2,2 milionu, na lůžku skončilo 1,47 milionu pacientů. Lidé pobývali v nemocnicích v průměru 6,2 dne. Od roku 1992 klesla doba pobytu v nemocnici téměř o polovinu.

Témata:  nemocnice zdravotnictví Ministerstvo zdravotnictví Adam Vojtěch

Související

Aktuálně se děje

11:14

Pohár trpělivosti přetekl. Čína podnikne tvrdá protiopatření

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.