Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na soudkyni Helenu Královou byla podána druhá kárná žaloba, hrozí jí odvolání

soudy
soudy
Foto: Pixabay

Praha - Na soudkyni Helenu Královou (66) směřuje již druhá kárná žaloba, tentokrát ji podal předseda pražského městského soudu Libor Vávra a týká se listopadového jednání v kauze tzv. poslaneckých trafik. První kárnou žalobu v září podal ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

Kárnou žalobu projednává Nejvyšší správní soud, který může soudci uložit důtku, snížení platu, odvolání z funkce předsedy soudního senátu nebo odvolání z funkce soudce.

Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 je známá z mediálně sledovaných kauz údajného zneužití Vojenského zpravodajství současné manželky bývalého premiéra Petra Nečase (ODS) Janou Nečasovou (dříve Nagyovou) a případem bývalých manažerů Čepra.

Kárná žaloba předsedy pražského městského soudu se týká kauzy tzv. poslaneckých trafik. Králová nejprve označila za nezákonné odposlechy, o něž se opírá obžaloba. Později prostřednictvím tiskové mluvčí své rozhodnutí upřesnila, že za nezákonné považuje jen dvě sms zprávy, které jsou součástí trestního spisu, nikoliv tedy všechny odposlechy.

Ministr Pelikán zase soudkyni vytýká vedení trestních řízení, mezi které patří obžaloba někdejšího šéfa Správy železniční dopravní cesty Jana Komárka za uzavření nevýhodných smluv a případ bývalého velvyslance v Thajsku Milana Sedláčka.

Králová se s pražským městským soudem také neshodla v kauze Vojenského zpravodajství, v níž čelí obžalobě olomouckých žalobců i Nečasová. Poté, co soudkyně aktéry případu opakovaně zprostila viny, zpochybnil městský soud její nestrannost, vytkl jí nelogické hodnocení důkazů a věc jí odebral.

Odvolací senát ji zbavil i případu bývalých manažerů Čepra Tomáše Kadlece a Alexandra Houšky. Soudkyně dvojici osvobodila třikrát. Městský soud mimo jiné konstatoval, že senát Králové "zcela ignoroval" právní názor Nejvyššího soudu.

Témata:  soudy Praha

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.