reklama

Čeští vědci získali v listopadu čestné uznání za inovace v holografii na světové konferenci v Barceloně.

Holografické prvky jsou založené na složitě strukturovaném povrchu. Díky němu odráží světlo tak, že vytváří trojrozměrný obraz. "To, čemu jsme si zvykli říkat hologramy, jak je známe třeba z bankovek, je jen vlastně takovým hrubým přiblížením, simulací holografického efektu, kdy se vytváří pouze optický dojem prostorového obrazu," uvedl ředitel IQ Structures Tomáš Těthal.

Nová technologie umožňuje vytvořit trojrozměrný hologram, který lze pozorovat z různých úhlů. "Navíc je hologram plně syntetický a lze tedy pomocí počítače ovládat veškeré jeho vlastnosti," uvedla IQ Structures v tiskové zprávě.

"Můžete jeho prostřednictvím i ovládat různá zařízení. Tento syntetický hologram může zobrazovat předměty, organismy, živé bytosti, a to i takové, které v reálu neexistují. Vytvoříme-li hologram prostorové klávesnice, můžete na ní psát," popsal možnosti hologramu Těthal. Budoucí využití této technologie vidí například v medicíně, kde by se dal generovat trojrozměrný obraz sejmutý tomografy, nebo při ovládání různých zařízení. Díky možné interaktivitě se "zobrazené stává téměř hmatatelným", uvedla firma.

Technologie umožňuje přesné prostorové zobrazení, kterého se dosahuje pomocí výpočetní techniky. Je to relativně levné řešení i při použití ve velkém množství. "Jde o první plně syntetické plnobarevné hologramy na světě, které lze průmyslově replikovat ve velkém," sdělila dále firma.

Dalším krokem, na kterém v IQ Structures nyní pracují, je převedení hologramu z obrazu do hmoty. Pokud se to podaří, bude mít technologie široké uplatnění ve strojírenství, medicíně, mikrochemických výrobách, tištěné elektronice a v optice.

reklama