Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Horská služba je v pozoru: Lavinové riziko v Krkonoších vzroste, napadne čtvrt metru sněhu

Krkonoše
Krkonoše
Foto: CzechTourism.com

Špindlerův Mlýn - Lavinové nebezpečí v Krkonoších by mohlo podle horské služby v příštích hodinách vzrůst ze současného druhého na třetí stupeň z pětibodové stupnice. Důvodem jsou přívaly sněhu a silný vítr. V minulých letech byl v nejvyšších českých horách dosažen maximálně čtvrtý stupeň.

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Ročně v horách sjede několik desítek lavin.

"Během dne má napadnout až 20 centimetrů nového sněhu za působení silného větru. Sněhové profily vykazují střední až malou stabilitu. Tendence lavinového nebezpečí je stoupající," uvedl Robert Dlouhý z krkonošské horské služby. Lavinová předpověď tak na čtvrtek počítá s třetím stupněm lavinového nebezpečí.

Za posledních 24 hodin přibylo dalších pět centimetrů sněhu. "V nižších polohách padal vlhký sníh a sněhová pokrývka ve spodních vrstvách je mokrá, mohou se zde vyskytnout laviny malých až středních rozměrů z klouzavého sněhu," uvedl Dlouhý.

Poslední obětí laviny v Krkonoších se 5. února 2015 stal při sjíždění Malé Studniční jámy 28letý skialpinista. Jedna z nejdelších lavin v novodobé historii Krkonoš spadla v únoru 2015 do Modrého dolu. Zasáhla plochu 20 hektarů, na délku měřila 1106 metrů a délka odtrhu činila 506 metrů. Nikomu se nic nestalo.

Témata:  Krkonoše laviny sněžení

Související

Aktuálně se děje

11:41

Tučňáci a rypouši si musí uvědomit, proti komu stojí. Nebo na ně bude vyslán JD Vance

Donald Trump znovu nekompromisně udeřil tak, jak to ještě neudělal nikdo jiný. Kromě všech, kdo léta „zneužívali americké dobroty“, vyvíjí nátlak také na Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy. Uvalil na ně 10% cla, což by jistě otřáslo místní ekonomikou – pokud by tedy nějaká existovala.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.