Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Soud osvobodil bývalého šéfa elitní jednotky Vojenské policie, kauza se táhla devět let

Soud, ilustrační fotografie
Soud, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Praha - Městský soud v Praze dnes rozhodl, že někdejší šéf Útvaru speciálních operací (SOG) Vojenské policie Petr Krčmář a logistik jednotky Luboš Klimeš nespáchali při nákupu maskovacích oděvů trestný čin.

Soud dnes potvrdil předchozí rozhodnutí a zamítl odvolání vrchního státního zastupitelství. Verdikt je tak pravomocný. Muži při odchodu z jednací síně uvedli, že je kauza stála devět let života. 

Obžaloba tvrdila, že Krčmář s Klimešem postupovali v roce 2008 při zadání zakázky s úmyslem opatřit neoprávněný prospěch firmě HQH System. Nadlimitní zakázku totiž rozdělili na dvě menší: v elektronickém tržišti ministerstva obrany poptávali zvlášť maskovací oděv MultiCam a maskovací oděv MultiCam H20, ač podle obžaloby mělo zboží totožný charakter. HQH System pak získala obě zakázky v hodnotě 2,2 a 1,7 milionu korun, ačkoliv jiní dodavatelé mohli podle kriminalistů zboží dodat o 663.000 korun levněji.

Odvolací senát dnes ale potvrdil dřívější názor obvodního soudu, podle nějž muži neměli v úmyslu zneužít své tehdejší postavení. "Jejich obhajobu, že postupovali v dobré víře, aby zajistili svému mužstvu špičkový materiál, který v souhrnu s dalším materiálem mohl ochránit jeho životy a zdraví, vůbec nepovažujeme za vyvrácenou," řekla předsedkyně odvolacího senátu Eva Brázdilová.

Soudkyně se přiklonila k názoru, že SOG poptával dvě různá zboží. Upozornila mimo jiné na to, že původně měly být oděvy pořízeny v jednacím řízení bez uveřejnění, avšak oslovená státní zbrojovka Šternberk je nabídla za dvojnásobnou cenu, než za jakou nakonec SOG oděvy získal.

Krčmářovi i Klimešovi hrozilo za zneužití pravomoci a za pletichy při veřejné soutěži tři až deset let vězení. Soudkyně dnes poukázala i na to, že v armádě působili dlouhodobě a nemají žádný záznam v trestním rejstříku.

U armády už ani jeden z mužů nepracuje. "Byl nucen odejít," řekl ČTK a Českému rozhlasu Klimešův advokát Daniel Tetzeli. "Od počátku tvrdíme, že to trestní stíhání i další řízení byla vedena účelově," podotkl. "Řekněme, že tam asi byla nějaká rivalita mezi jednotlivými útvary či služebními funkcionáři," doplnil Krčmářův právník Martin Hádek. Konkrétněji to komentovat nechtěl.

Elitní jednotka SOG vznikla v roce 2002, o sedm let později byla ale zrušena. Tisk psal v roce 2009 o útvaru v souvislosti s údajným dřívějším odmítnutím jeho členů bojovat po boku spojeneckých vojáků v Afghánistánu. Kvůli situaci u jednotky rezignoval dlouholetý šéf Vojenské policie Oldřich Kubát.

Vojáci SOG tehdy články o své zbabělosti těžce nesli a poskytli ČTK prohlášení, v němž zprávy označili za součást kampaně, která má umožnit likvidaci jednotky. Připomněli také údajnou nevraživost vůči SOG ze strany tehdejšího velitele Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka, který původně velel 601. skupině speciálních sil - elitní jednotce spadající právě pod Vojenské zpravodajství.

Témata:  Armáda České Republiky soudy Vojenská policie

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 10:46

Ruské běsnění na Ukrajině pokračuje. Čtyři mrtví po útoku na Kyjev

Rusové v noci na sobotu opět útočili na sousední Ukrajinu. Zasaženo bylo ukrajinské hlavní město Kyjev, kde místní úřady hlásí nejméně čtyři mrtvé osoby. Další lidé utrpěli zranění. O ruském útoku na metropoli informovala agentura Ukrinform

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Peníze na důchody, ilustrační fotografie

Důchody a další nová taxa. Poště se bude platit za valorizační oznámení

Důchodová reforma přináší řadu změn a jedna z nich se týká i valorizačního oznámení. Od příštího roku bude vždy k dispozici v elektronické podobě, a to v datové schránce či na ePortálu ČSSZ. S doručením na adresu se sice přímo nekončí, ale bude možné pouze po podání žádosti a na náklady klienta. Lidé narození před rokem 1955 nadále nic platit nebudou.