reklama

Podíl obyvatel vyjadřujících na pětibodové škále spokojenost (součet odpovědí „rozhodně spokojen“ a „spíše spokojen“) se zdravotním systémem v ČR je větší než polovina (52 %), uvedl soc.cas.cz.

Naopak nespokojenost (součet odpovědí „spíše nespokojen“ a „rozhodně nespokojen“) se zdravotním systém v ČR vyjádřila pětina obyvatel (20 %), což je o 4 procentní body méně než v loňském roce. Přibližně čtvrtina (27 %) dotázaných se pak v příslušné otázce uchýlila ke středové variantě „ani spokojen, ani nespokojen“ a zbývající 1 % uvedlo, že „neví“.

V porovnání s rokem 2016 se počet lidí spokojených s českým zdravotním systémem zvýšil o sedm bodů, nespokojených ubylo o čtyři body. Spokojenost ani nespokojenost v roce 2016 vyjádřilo 30 procent, loni v prosinci jich bylo 27 procent. Dosud nejhorší výsledek CVVM v tomto ohledu zaznamenalo v prosinci roku 2008, kdy podíl spokojených dosáhl 27 procent a podíl nespokojených 44 procent.

Pohled lidí na problémy ve zdravotnictví se proti předchozím rokům nezměnil. Více než dvě třetiny dotázaných nadále vidí velmi velké nebo velké problémy ve financování veřejného zdravotnictví. Tři pětiny totéž tvrdí o hospodaření s léky a 55 procent o fungování pojišťoven.

U ostatních hodnocených oblastí převažuje kladné hodnocení nad záporným. Například u objemu služeb poskytovaných veřejným zdravotnictvím mluví o velkých nebo velmi velkých problémech dvě pětiny lidí, naopak podle téměř poloviny jsou problémy v této oblasti malé nebo téměř žádné.

Nejlépe z hodnocení vychází vztah mezi lékaři a pacienty, kde vidí značné problémy 28 procent, naopak podle 66 procent jsou téměř bezproblémové. Proti průzkumu z roku 2016 se výrazněji zvýšilo vnímání fungování pojišťoven, kde problémy vidí o devět procentních bodů více lidí než nyní. "Tím tak byl přerušen klesající trend problémovosti fungování pojišťoven, který začal v roce 2012," uvedlo CVVM.