Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Babišův kabinet schválil změny u zaměstnaneckých penzijních fondů

Ministerstvo financí
Ministerstvo financí
Foto: Jan Zýka, EuroZprávy.cz

Praha - Vláda dnes schválila novelu, která upravuje fungování zaměstnaneckých penzijních fondů. Jde o reakci na směrnici EU, jejímž cílem je usnadnit mobilitu pracovníků mezi členskými státy tak, že jim zůstanou zachovány výhody z doplňkových důchodových systémů.

V Česku tyto fondy vznikat nesmějí. Zaměstnanecké penzijní pojištění ovšem mohou nabízet instituce z jiných zemí EU, které k tomu mají povolení a oznámí tuto činnost České národní bance. Zaměstnanecké penzijní pojištění je organizováno a financováno prostřednictvím zaměstnavatele.

"V České republice není systém zaměstnaneckých penzí zaveden... Česká republika je přesto povinna ustanovení směrnice do právního řádu provést," uvádí materiál pro vládu.

Ministerstvo financí novelu předložilo ve zcela identické podobě, ve které již prošel podstatnou částí legislativního procesu. Předchozí vládou byl návrh schválen loni v březnu a poté byl předložen Poslanecké sněmovně. Vzhledem ke konci volebního období však nebyl legislativní proces řádně dokončen. Požadavky EU přitom mají být do českého právního řádu začleněny do 23. května.

Témata:  vláda penzijní fondy EU Ministerstvo financí České republiky

Související

Aktuálně se děje

4. července 2026 13:46

4. července 2026 10:08

Co bylo před Lucií? Bohuš Matuš promluvil o svém milostném životě

Zpěvák Bohuš Matuš, který v poslední době plní stránky médií neustálými zvraty ve vztahu se svou manželkou Lucií, kdy se zprávy o hysterických rozchodech střídají s prohlášeními o nehynoucí lásce, se redakci eXtra.cz otevřeně svěřil se svým milostným životem. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy