penzijní fondy

Důchdoci, ilustrační fotografie

Češi se bojí důchodu? Tisíce lidí začaly jednat

Domov

Počet lidí s penzijním spořením v tzv. třetím pilíři letos koncem září dosáhl 4,445 milionu osob, což je meziroční nárůst o 8237. Přirozený úbytek lidí v transformovaných fondech, do kterých již nemohou vstupovat noví účastníci, překonal přírůstek lidí v účastnických fondech.

Peníze na důchody, ilustrační fotografie

Lidí ve třetím pilíři systému penzí ubývá

Domov

Praha - Na penzi se státním příspěvkem v takzvaném třetím pilíři penzijního systému si na konci prvního čtvrtletí spořilo 4,448 milionu lidí, o 4000 méně než na konci roku 2017. ČTK o tom dnes informovala Asociace penzijních společností ČR.

Důchodci

Domov

Zastropování věku pro odchod do důchodu, se negativně odráží v růstu schodku penzijního systému může hlavně

Praha - Na růst schodku penzijního systému má mnohem větší vliv pevná hranice důchodového věku než valorizace důchodů. Po roce 2030, kdy se hranice pro odchod do penze zastaví na 65 letech a na odpočinek začnou chodit takzvané Husákovy děti, by se roční výdaje na penze mohly právě kvůli pevnému věku zvednout do roku 2060 v dnešních cenách o 75 miliard korun.

Ekonomika, ilustrační fotografie

Transformované penzijní fondy letos vydělaly 0,85 procent

Byznys

Praha - Z dat Asociace penzijních společností ČR vyplývá, že transformované fondy v pololetí vydělaly klientům v ročním vyjádření v průměru 0,85 procenta. Téměř všechny tak překonaly inflaci, která se nyní pohybuje kolem 0,5 procenta.

Ministerstvo financí

MF žádá klienty: 2. pilíř končí, sdělte, jak naložíte s penězi

Byznys

Praha - Třetina z 85 000 klientů penzijních společností, kteří se v minulosti rozhodli vstoupit do letos rušeného systému důchodového spoření (II. pilíře) stále ještě neinformovala svou penzijní společnost, jak má s jejich uspořenými penězi ze zrušených fondů naložit. Ministerstvo financí proto důrazně apeluje na klienty, kteří tak dosud neučinili, aby s tímto krokem neotáleli a nenechávali jej na poslední chvíli. Resort dnes výzvu zveřejnil na svém webu.

Aktuálně se děje

23. června 2024 19:37

Jurečka chce zvýšení platů ve veřejném sektoru až o deset procent

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) plánuje na úterní schůzce tripartity navrhnout zvýšení platů ve veřejném sektoru od září pro tzv. první skupinu, do které patří úředníci, pracovníci v kultuře, technici, nepedagogičtí zaměstnanci ve školství a zaměstnanci ve státní službě. Navrhované zvýšení se pohybuje mezi sedmi a deseti procenty. Jurečka to uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy