Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lidí ve třetím pilíři systému penzí ubývá

Peníze na důchody, ilustrační fotografie
Peníze na důchody, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Praha - Na penzi se státním příspěvkem v takzvaném třetím pilíři penzijního systému si na konci prvního čtvrtletí spořilo 4,448 milionu lidí, o 4000 méně než na konci roku 2017. ČTK o tom dnes informovala Asociace penzijních společností ČR.

V transformovaných fondech, kam už lidé nemohou vstupovat, bylo 3,62 milionu lidí. To bylo o 69.000 méně než na konci roku 2017. Doplňkové penzijní spoření, které penzijní připojištění od roku 2013 nahradilo, má 828.000 lidí, tedy o 65.000 více než loni v prosinci.

Celkem mají lidé v účastnických fondech naspořeno téměř 33,3 miliardy Kč. Za letošní první čtvrtletí tak suma vzrostla o 3,3 miliardy Kč. Celkový objem příspěvků v transformovaných fondech koncem března činil 387,6 miliardy korun.

Průměrný příspěvek zaměstnavatele na penzijní spoření byl k 31. březnu 871 Kč. V doplňkovém penzijním spoření bylo uzavřeno 4527 smluv pro účastníky mladší 18 let, to znamená přírůstek o 17 procent na 31.314 těchto smluv. Průměrný měsíční příspěvek je 467 Kč.

"První kvartál 2018 byl rekordní. Ještě nikdy jsme u doplňkového penzijního spoření nezaznamenali takový zájem. Nově si penzijní spoření sjednalo přes 64.000 lidí. Stoupající poptávku vidíme i u dětského spoření. Dobrá ekonomická situace domácností podporuje zájem lidí o zajištění na stáří a předpokládáme, že tento trend bude pokračovat i v dalších kvartálech," uvedl prezident Asociace penzijních společností ČR Aleš Poklop.

Do systému dobrovolného penzijního připojištění je nyní zapojeno přes 70 procent práceschopné populace. Občané se mohou prostřednictvím penzijních fondů připojistit za finančního přispění státu od roku 1994.

Nové smlouvy o penzijním připojištění bylo možné uzavírat do 30. listopadu 2012. Od ledna 2013 je možné uzavírat pouze smlouvy o doplňkovém penzijním spoření. To je jiné především v nutnosti výběru investiční strategie. Nové fondy už také neručí za to, aby případný prodělek nesnížil úspory klienta, a nebudou ani vyplácet polovinu naspořených peněz po 15 letech. Naopak nabízí možné vyšší zhodnocení.

Témata:  důchody penzijní fondy ekonomika

Související

Aktuálně se děje

24. února 2025 17:07

Drama v Děčíně. Policie zasahovala kvůli výhrůžce střelbou ve škole

Policie v pondělí odpoledne informovala o dalším případu, kdy nebezpečí představoval mladistvý. V Děčíně prověřovala případ vyhrožování střelbou na jedné ze základních škol. Podezřelého zadržela a předvedla k výslechu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Daně, ilustrační fotografie

Daňové přiznání za rok 2024: Jaké mají možnosti rodiny s dětmi?

Daňové zvýhodnění na vyživované děti zůstává i v roce 2024 důležitým nástrojem finanční podpory rodin s dětmi. Podle zákona o daních z příjmů (ZDP) má poplatník nárok na daňové zvýhodnění, pokud dítě žije s ním ve společně hospodařící domácnosti na území Evropské unie nebo Evropského hospodářského prostoru.