Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jsme na tom lépe než před 20 lety, organizovaný zločin je ale sofistikovanější, říká Bradáčová

Lenka Bradáčová, česká státní zástupkyně, od 30. července 2012 vrchní státní zástupkyně v Praze. Od března 2008 pak působí ve funkci prezidentky stavovského sdružení Unie státních zástupců České republiky.
Lenka Bradáčová, česká státní zástupkyně, od 30. července 2012 vrchní státní zástupkyně v Praze. Od března 2008 pak působí ve funkci prezidentky stavovského sdružení Unie státních zástupců České republiky.
Foto: Reprofoto ČT

Praha - Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová tvrdí, že pokud začnete rozplétat určitou kauzu, tak se z ní můžete dostat dál a nakonec můžete zjistit, že všechno má svou souvislost. Ve srovnání s 90. léty jsme na tom sice lépe, organizovaný zločin je ale přesto sofistikovanější.

"Hledáme pořád nějaké cesty, jak co utajit, zvýšit ochranu té či oné profese, přitom zapomínáme na základ," řekla Radiožurnálu Bradáčová s tím, že když se někdo dozví informace v souvislosti se svým povoláním, tak by je neměl šířit neoprávněným osobám.

Podle ní je potřeba předřazovat ochranu soukromí, než právo veřejnosti znát informace. "Mnoha lidem se nedobře žije s tím, co si na sebe pamatují," podotkla.

Podle Bradáčové jsme na tom dnes lépež než dříve. "90. léta byla ovlivněná politickými a ekonomickými změnami, a každá taková změna s sebou přináší obrovskou dynamiku v rámci vztahů," podotkla a dodala, že ekonomika tehdy předstihla právní prostor a byla místy zcela neregulovaná.

„Organizovaný zločin, který má velký talent pro to, aby vytipoval slabá místa veřejného prostoru, tak ta nemocná místa napadl, a dneska se ukazuje, že jich bylo hodně," dodává.

Témata:  Lenka Bradáčová

Aktuálně se děje

11:14

Pohár trpělivosti přetekl. Čína podnikne tvrdá protiopatření

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.