Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Za kampaň před volbami do Sněmovny nejvíce utratila ČSSD

38. sjezd České strany sociálně demokratické
38. sjezd České strany sociálně demokratické
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Do pondělní půlnoci musely strany zveřejnit zprávy o financování kampaně v loňských parlamentních volbách. Nejvíce peněz utratila ČSSD, a to 85,3 milionu korun. Jen o 800.000 méně vydalo vítězné hnutí ANO.

Podle předběžných závěrů Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí zprávy zveřejnilo sedm z devíti stran, které se do Sněmovny dostaly.

"Sedm z devíti sněmovních stran zveřejnilo v termínu zprávu o financování loňské volební kampaně. Z neparlamentních jen pět. Kromě ČSSD a KSČM vypracovaly všechny sněmovní strany zprávu v internetové aplikaci," uvedl Jan Outlý z dohledového úřadu.

Přes 80 milionů korun dala do kampaně ještě ODS, Piráti naopak pouze 16,3 milionu korun, výsledek měli s ODS přitom prakticky shodný. SPD Tomia Okamury za předvolební kampaň utratila 33,2 milionu korun, hnutí STAN 56,7 milionu korun, TOP 09 74,8 milionu korun, lidovci zhruba 55,6 milionu korun. KSČM zveřejnila zprávu teprve dnes na svém webu a uvádí v ní náklady 35,4 milionu korun.

Ve volbách kandidovalo 31 stran a hnutí, zprávy o financování své kampaně tak včas podle úřadu zveřejnila ani ne polovina z nich. Za nezveřejnění zprávy hrozí pokuta od 10.000 do 100.000 korun.

Témata:  volební kampaň Sociální demokracie (SOCDEM) Hnutí ANO

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Peníze na důchody, ilustrační fotografie

Důchody a další nová taxa. Poště se bude platit za valorizační oznámení

Důchodová reforma přináší řadu změn a jedna z nich se týká i valorizačního oznámení. Od příštího roku bude vždy k dispozici v elektronické podobě, a to v datové schránce či na ePortálu ČSSZ. S doručením na adresu se sice přímo nekončí, ale bude možné pouze po podání žádosti a na náklady klienta. Lidé narození před rokem 1955 nadále nic platit nebudou.