Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Do Iráku odcestovalo deset českých vojenských policistů

Vojenská policie
Vojenská policie
Foto: www.vpololomouc.cz

Praha - Do Bagdádu dnes z Česka odletělo sedm instruktorů vojenské policie a tři další vojenští policisté. Mají za úkol cvičit irácké ozbrojené síly a podílet se na ochraně leteckého poradního týmu.

Skupina odletěla z letiště Kbely ráno ve 3:30. V Iráku působí letecký poradní tým, česká armáda do země před týdnem vyslala i 12 vojenských chemiků.

Sedm příslušníků Velitelství Vojenské policie Tábor vystřídá čtyři své kolegy na základně v Bagdádu, kde budou působit od 10. února po dobu šesti měsíců. Tři další vojenští policisté se budou podílet na ochraně osob z leteckého poradního týmu. V něm působí v současné době 30 českých vojáků.

Vojenští policisté se budou podílet na výcviku irácké policie v rámci italského kontingentu. Zaměří se na výuku základních policejních činností v oblasti střelecké, taktické a zdravotnické. Obdobnou pomoc jako vojenská policie poskytují už nyní i čeští policisté.

"V průběhu roku by měla tuto misi na bázi Mnohonárodního praporu Vojenské policie podpořit i Vojenská policie Slovenské republiky," oznámil brigádní generál Pavel Kříž.

V Iráku od srpna 2016 působí čeští vojáci, jejichž úkolem je výcvik zdejších pilotů na letounech L-159. Před týdnem byla do země vyslána dvanáctičlenná výcviková jednotka chemického vojska, která mentoruje specialisty chemického vojska tamní armády v ochraně proti zbraním hromadného ničení.

Témata:  Armáda České Republiky Irák Vojenská policie

Související

Aktuálně se děje

11:01

To je drzost. Jaromír Soukup se brání po slovech Evy Feuereislové

Poslední vztah Jaromíra Soukupa s Evou Feuereislovou je prý definitivně u konce. Žena, které se přezdívá Plastic Queen, ho ukončila s odůvodněním, že podnikatel prý udržuje vztahy i s jinými ženami. Jak reagoval sám Soukup? 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.