Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak vnímají Češi politickou situaci? Průzkum nabízí zajímavá čísla

Nově zvolení poslanci poprvé usedli do lavic
Nově zvolení poslanci poprvé usedli do lavic
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - V lednovém šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) hodnotili občané České republiky vývoj situace ve vybraných oblastech veřejného života během roku 2017. Nejčastěji jako zhoršenou lidé vnímají politickou situaci v ČR, kde více než polovina dotázaných (52 %) uvedla negativní hodnocení (podle 13 % se situace dokonce „rozhodně zhoršila“)

V předchozím průzkumu za rok 2016 považovalo změny v politické situaci za zhoršení méně Čechů, 42 procent. Loni se také podle aktuálního průzkumu podle téměř poloviny lidí zhoršila nálada ve společnosti.

Zatímco v průzkumu k roku 2017 hodnotil největší podíl lidí negativně situaci v politice, v roce 2016 měli lidé největší obavy z přistěhovalectví a bezpečnostní situace v Česku. Zhoršení vidělo předloni v přistěhovalectví 65 procent lidí a v bezpečnosti státu 54 procent. Za loňský rok o zhoršení imigrace mluvilo 42 procent dotázaných a o zhoršení bezpečnosti v Česku 32 procent lidí.

Aktuální výzkum však naznačil výrazný zlom, kdy podíl negativního hodnocení v oblasti bezpečnosti občanů poklesl o 16 procentních bodů na dosud nejnižší hodnotu (29 %) za celé sledované období (od roku 2002), uvedl soc.cas.cz.

Naopak zlepšení zaznamenalo loni 60 procent lidí na trhu práce. Nezaměstnanost se zhoršila jen podle osmi procent Čechů. U nezaměstnanosti převažují kladná hodnocení nad zápornými poslední tři roky a podobná situace je v otázce fungování hospodářství. Poprvé od roku 2002 ale také převážily kladné odpovědi v hodnocení životní úrovně, která se loni zlepšila podle 25 procent Čechů, kdežto zhoršila podle 23 procent.

Témata:  průzkumy Češi politika Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.