Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ERÚ a Vitásková u Ústavního soudu neuspěly. Prohlídky nebyly nezákonné

Ústavní soud
Ústavní soud
Foto: Radek Sycha, EuroZprávy.cz

Brno - Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost Energetického regulačního úřadu (ERÚ) a jeho bývalé předsedkyně Aleny Vitáskové proti policejním prohlídkám. Odehrály se v roce 2015 v souvislosti se stíháním Vitáskové kvůli jmenování Renaty Vesecké místopředsedkyní ERÚ. Advokát verdikt ÚS hned zkritizoval.

"Napadené příkazy obsahují veškeré zákonem předpokládané náležitosti a je z nich zřejmé, což je zejména podstatné, proč k nařízení prohlídek došlo," řekl soudce zpravodaj Radovan Suchánek.

Ústavní stížnost konkrétně směřovala proti třem soudním příkazům k prohlídkám v prostorách úřadu, které v květnu 2015 vydal Okresní soud v Jihlavě. Dále stížnost mířila proti postupu protikorupční policie při provádění prohlídek. Prý se jich účastnil nepřiměřeně vysoký počet policistů. "ÚS neshledává, že by tato otázka měla ústavněprávní charakter," uvedl Suchánek.

Kriminalisté si z kanceláří odnesli data z počítačů, listiny a další dokumenty. Hledali například jmenovací dekret Vesecké. Ústavní soudci nechtěli důvodnost zajištění konkrétních dokumentů hodnotit, považovali to za předčasné, stíhání stále trvá, případ ještě nedoputoval před soud.

Advokát Zdeněk Koudelka dnes označil prohlídky za šikanózní. ÚS si podle něj nad případem umyl ruce "jako Pilát Pontský" a úvahy nad zákonností důkazů získaných při prohlídkách přenechal obecným soudům.

Koudelka připomněl rozhodnutí, kterým ÚS v roce 2012 zpětně zrušil soudní příkaz k prohlídce kanceláře v budově České televize. Prohlídku uskutečnilo v roce 2011 ozbrojené komando Vojenské policie. Vyšetřovatelé podle ÚS před prohlídkou nevyčerpali všechny ostatní možnosti, jak se dostat k potřebným informacím.

Koudelku zarazilo, že se soud podobně nezastal také Vitáskové. "Lidská práva jsou o tom, že je mají lidé, a jestliže ÚS upřednostní televizi před člověkem, tak to není správné," řekl Koudelka.

Podle policie neměla bývalá nejvyšší státní zástupkyně Vesecká odpovídající nejméně sedmiletou praxi v oboru, proto bylo její jmenování v rozporu s energetickým zákonem a státu vznikla vyplácením mzdy Vesecké škoda. Policie tvrdí, že Vitásková porušila povinnosti při správě cizího majetku a zneužila svou pravomoc.

Témata:  Energetický regulační úřad Ústavní soud ČR Alena Vitásková

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 13:02

Daňové přiznání za rok 2024: Do kdy jej podat a jak jej zaplatit?

Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob je povinností pro každou fyzickou osobu, která má daňovou povinnost v České republice, a to jak pro rezidenty, tak pro nerezidenty, přičemž u nerezidentů se vztahuje pouze na příjmy plynoucí ze zdrojů v ČR. Při podávání přiznání musíte zahrnout všechny příjmy, s výjimkou těch, které jsou od daně osvobozené, nebo těch, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Policie ČR, ilustrační foto

Útok v Hradci: Česko truchlí za oběti vraždy

Královéhradeckem se šíří smutek, hněv i strach. Tragédie, která se ve čtvrtek ráno odehrála v místním obchodě, zasáhla nejen blízké obětí, ale i širokou veřejnost. Dvě prodavačky, 19letá dívka a 38letá žena, se staly oběťmi brutálního útoku 16letého mladíka, který si je podle všeho vybral zcela náhodně.