Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ERÚ a Vitásková u Ústavního soudu neuspěly. Prohlídky nebyly nezákonné

Ústavní soud
Ústavní soud
Foto: Radek Sycha, EuroZprávy.cz

Brno - Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost Energetického regulačního úřadu (ERÚ) a jeho bývalé předsedkyně Aleny Vitáskové proti policejním prohlídkám. Odehrály se v roce 2015 v souvislosti se stíháním Vitáskové kvůli jmenování Renaty Vesecké místopředsedkyní ERÚ. Advokát verdikt ÚS hned zkritizoval.

"Napadené příkazy obsahují veškeré zákonem předpokládané náležitosti a je z nich zřejmé, což je zejména podstatné, proč k nařízení prohlídek došlo," řekl soudce zpravodaj Radovan Suchánek.

Ústavní stížnost konkrétně směřovala proti třem soudním příkazům k prohlídkám v prostorách úřadu, které v květnu 2015 vydal Okresní soud v Jihlavě. Dále stížnost mířila proti postupu protikorupční policie při provádění prohlídek. Prý se jich účastnil nepřiměřeně vysoký počet policistů. "ÚS neshledává, že by tato otázka měla ústavněprávní charakter," uvedl Suchánek.

Kriminalisté si z kanceláří odnesli data z počítačů, listiny a další dokumenty. Hledali například jmenovací dekret Vesecké. Ústavní soudci nechtěli důvodnost zajištění konkrétních dokumentů hodnotit, považovali to za předčasné, stíhání stále trvá, případ ještě nedoputoval před soud.

Advokát Zdeněk Koudelka dnes označil prohlídky za šikanózní. ÚS si podle něj nad případem umyl ruce "jako Pilát Pontský" a úvahy nad zákonností důkazů získaných při prohlídkách přenechal obecným soudům.

Koudelka připomněl rozhodnutí, kterým ÚS v roce 2012 zpětně zrušil soudní příkaz k prohlídce kanceláře v budově České televize. Prohlídku uskutečnilo v roce 2011 ozbrojené komando Vojenské policie. Vyšetřovatelé podle ÚS před prohlídkou nevyčerpali všechny ostatní možnosti, jak se dostat k potřebným informacím.

Koudelku zarazilo, že se soud podobně nezastal také Vitáskové. "Lidská práva jsou o tom, že je mají lidé, a jestliže ÚS upřednostní televizi před člověkem, tak to není správné," řekl Koudelka.

Podle policie neměla bývalá nejvyšší státní zástupkyně Vesecká odpovídající nejméně sedmiletou praxi v oboru, proto bylo její jmenování v rozporu s energetickým zákonem a státu vznikla vyplácením mzdy Vesecké škoda. Policie tvrdí, že Vitásková porušila povinnosti při správě cizího majetku a zneužila svou pravomoc.

Témata:  Energetický regulační úřad Ústavní soud ČR Alena Vitásková

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.