Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Czechoslovak Group má nového vlastníka. Je jím Strnadův syn

Firmy, ilustrační foto
Firmy, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Praha - Zakladatel průmyslové a zbrojařské skupiny Czechoslovak Group (ČSG) Jaroslav Strnad odchází z vedení společnosti. Zbavil se i vlastnického podílu, který převedl na syna. Michal Strnad (25) prohlásil, že pro fungování skupiny a řídící pracovníky se změnou majetkových podílů nic nemění.

Strnad junior už od října 2015 zastával ve firmě funkci předsedy představenstva a generálního ředitele.

"Krok, na kterém jsme se s Michalem dohodli, tedy převedení sta procent akcií holdingu na něj, je vyjádřením zásady, že kdo podnikání řídí, má za něj nést plnou odpovědnost, a to včetně odpovědnosti vlastnické," uvedl Jaroslav Strnad. Po změnách zůstává již jen v dozorčí radě ČSG a podle svých slov chce pokračovat ve vyhledávání nových investičních a obchodních příležitostí strategické povahy.

Právě svými akvizicemi v posledních letech Strnad starší nejvíce proslul, připomíná deník. Do skupiny každý rok přibylo několik firem - naposledy dodavatel softwaru pro řízení letového provozu CS Soft či pardubický výrobce radarů Eldis. Nejvíce firem získal Strnad v roce 2016, kdy si ve spojení se slovenským podnikatelem Alexejem Beljajevem připsal třeba Dubnický metalurgický kombinát nebo letecké opravny v Ostravě-Mošnově. V roce 2013 získal spolu s Reném Materou společnost Tatra, kterou koupili v dražbě, kam se dostala kvůli dluhům. Prodělečná automobilka od té doby postupně navyšuje výrobu i zisk.

Strnad mladší tvrdí, že pro fungování skupiny a řídící pracovníky se změnou majetkových podílů nic nemění. "Ve vztahu k členským podnikům skupiny platí zásada, že jejich managementy mají vysokou autonomii a zodpovídají si za řízení výroby i obchod," uvedl pro Hospodářské noviny.

Holdingu, který se do ledna 2016 jmenoval Excalibur Group, se již několikátý rok po sobě daří. Loni podle listu vykázal opět rekordní čísla. Při tržbách 20 miliard korun dosáhl provozního zisku před odpisy EBITDA okolo dvou miliard. Při započítání firem, které Strnad kontroluje mimo skupinu ČSG, jako například pardubický výrobce radarů Retia nebo strojírenský podnik Kovosvit, by podle deníku byly tržby okolo 25 miliard korun.

Témata:  ekonomika firmy EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.