reklama

Otevřený dopis byl adresovaný prezidentu Miloši Zemanovi, ministru zahraničí Martinu Stropnickému, premiéru Andreji Babišovi, europoslancům a příslušným výborům Sněmovny a Senátu PČR. Autoři dopisu poukazují na nekonečné boje v Sýrii, které si vyžádaly bezpočet životů. Na mysli mají zejména boje ve východní Ghútě nedaleko Damašku, která je terčem ruských a syrských leteckých náletů. "Jenom z východní Ghúty bylo za první čtyři dny náletů hlášeno 234 mrtvých, z toho 66 dětí 42 žen, a nejméně 700 zraněných," stojí v dopise.

Podle Václava Němce, který patří mezi iniciátory výzvy, je zvláštní, že se tyto "odporné" zločiny dějí v tzv. deeskalačních zónách, které byly zřízeny podle dohody mezi Ruskem, Sýrií, Tureckem a Íránem, kterou sjednali v kazašské Astaně minulý rok v květnu. "Tyto zločiny jsou přitom jen posledním hrůzným článkem v celém řetězci zločinů syrského režimu a jeho podporovatelů: Ruska, Íránu a teroristické organizace Hizballáh, které si v ničem nezadají se zrůdností zločinů nacistického Německa za druhé světové války," konstatují autoři. 

Syrská armáda vede prý proti vlastnímu lidu vyhlazovací válku s využitím všech prostředků, i těch zakázaných jako jsou vakuové, barelové a tříštivé bomby. "Trvalé flagrantní pošlapávání všech mezinárodních úmluv a konvencí o lidských právech, i základních norem válečného práva, včetně Ženevských úmluv, je výsměchem a plivnutím do tváře celému civilizovanému světu," upozorňuje výzva, která míří i na české politiky. Ti totiž několikrát prohlašovali, že třeba pomoci lidem postiženým válkou v místech konfliktu. "ČR navíc dodává iráckým milicím al-Hashd al-Shaabi zbraně, které se místo boje s tzv. Islámským státem často používají k vraždění syrského civilního obyvatelstva po boku syrského režimu. S hlubokým smutkem a studem musíme konstatovat, že i reprezentace ČR tak nese za nesmírné utrpení civilistů v Sýrii svůj díl odpovědnosti," píše se ve výzvě.

Signatáři požadují, aby politická reprezentace vyvinula tlak například na členy Rady bezpečnosti OSN, zejména Rusko a Čínu, nebo na představitele Evropské unie či NATO. Požadují kupříkladu zastavení dodávek zbraní iráckým milicím al-Hashd al-Shaab z České republiky, zahájení jednání o vyslání mezinárodních jednotek, jež by dohlížely na dodržování příměří nebo změnu kursu české zahraniční politiky vůči Sýrii. Mezi signatáři jsou herečky Aňa Geislerová, Anna Polívková a Hana Vágnerová, filosof Václav Němec, lékař a neúspěšný kandidát na prezidenta Marek Hilšer, filmový režisér Vít Klusák nebo návrhářka a ředitelka galerie Josefina Bakošová.

reklama