Brno - Poslanci opozice narazili u Ústavního soudu, sedm poslanců si stěžovalo na okolnosti schvalování zákona o elektronické evidenci tržeb (EET), hlavně na předčasné ukončení debaty.
Postup ve Sněmovně nejde napadnout prostřednitctvím individuálních poslanechých návrhů. Ústavní soud své rozhodnutí zveřejnil na webu, nechce být rozdočím v legislativním procesu.
Ústavní soudci se budou zákonem o EET, včetně okolností jeho schvalování, přesto nejspíš zabývat, a to na základě společného návrhu na zrušení celé normy. Do konce května jej chtějí podat opoziční ODS a TOP 09. Jde o jiný typ řízení. Pravicové strany si budou stěžovat například na to, že předpis narušuje právo na podnikání a zatěžuje daňové poplatníky dalšími náklady. Namítají i to, že pod zákonem chybí podpis předsedy Sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD).
"Stěžovatelé se svými návrhy pokouší 'obejít' ústavně předvídaný systém přezkumu ústavnosti přijatých zákonů, který pak zahrnuje i přezkum ústavnosti legislativní procedury. Snaží se ÚS 'vtáhnout do hry', kterou však ÚS hrát nemůže," stojí v usnesení ÚS.
Neúspěšné individuální stížnosti podali Pavel Blažek, Marek Benda, Jana Fischerová, Miroslava Němcová, Martin Novotný (všichni ODS) a Jiří Koubek společně s Markem Ženíškem (oba TOP 09). Vládní koalice podle opozičních stran při prosazování zákona nepostupovala v plném souladu s jednacím řádem, když předčasně ukončila rozpravu.
Vládní představitelé zdůvodňovali ukončení diskuse po zhruba 25 hodinách v závěrečném kole schvalování tím, že všichni poslanci měli dost času na vyjádření a že vystupující se ve svých komentářích k předloze opakovali. Vláda si od zavedení EET slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí, podle pravicové opozice nové opatření zlikviduje řadu drobných živnostníků.
Témata: elektronická evidence tržeb, Ústavní soud ČR, Pavel Blažek
Související
1. ledna 2023 8:20
21. prosince 2022 10:51
16. prosince 2022 15:38
14. prosince 2022 12:23
14. prosince 2022 9:19
7. prosince 2022 11:14