Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na sociálních sítích jsou i malé děti, jsou snadným terčem útoků

sociální sítě
sociální sítě
Foto: Pixabay

Praha - Děti ve věku 9 až 12 let jsou aktivní průměrně na třech různých sociálních sítích. Povolená věková hranice na těch nejoblíbenějších je přitom 13 let. Mladší děti se stávají snadným terčem útoku, jak dokládá i fakt, že 42 procent z nich přes internet komunikuje s lidmi, které nikdy neviděly. Ukázal to průzkum firmy Avast.

Nejpopulárnější jsou mezi školáky mezi 9 a 12 lety sítě YouTube, na kterých je aktivní 93 procent dětí, Instagram (78 procent) a Facebook (60 procent), zjistil průzkum. "Když se ptáme dětí ve školách, kterým ještě nebylo 13 let, více než polovina z nich nám přizná, že mají účet aspoň na jedné sociální síti, i když je to proti pravidlům," uvedl Youtuber Jirka Král.

Věková hranice má podle zástupců antivirové firmy Avast své opodstatnění, mladší děti jsou totiž zranitelnější. V průzkumu 56 procent z nich přiznalo, že chodí na nechráněné Wi-Fi sítě a 15 procent prozradilo svá hesla k online účtům kamarádům.

Podle technického ředitele Avastu Ondřeje Vlčka musí být lidé v ochraně bezpečnosti na internetu sami aktivní. "Každý den zastavíme 230 milionů útoků virů a škodlivých souborů, ale to samo o sobě nestačí," řekl. Děti podle něj vystavují na sociálních sítích své soukromí včetně fotek a neuvědomují si, že informace může někdo ukrást a zneužít.

Na rizika, kterým se vystavují děti na internetu, upozornila nedávno také Linka bezpečí. Její vedoucí Peter Porubský uvedl, že za posledních deset let stoupá počet dětí, které se na linku obracejí kvůli sextingu, kyberšikaně, obtěžování, lákání na schůzku nebo nebezpečným výzvám na internetu. Například intimní fotografie sdílelo až 15 procent dětí ve věku od osmi do 15 let.

Témata:  internet děti počítače sociální sítě

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 20:01

Co dává světu Česko? Učí ho pít pivo, píše prestižní server

Už šest let Česká republika tiše rozjíždí vlastní formu "pivní diplomacie" – státní program, který si klade za cíl šířit českou pivní kulturu do světa tím nejpříjemnějším způsobem: přímou zkušeností se zlatavým mokem. Každý rok zve zahraniční sládky z USA, Kanady a nově i Austrálie, aby strávili několik dní v českých pivovarech, na chmelnicích, v hospodách i v kurzech čepování, píše BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Blackout v Česku. Problémy hlásí Praha i jiné oblasti

Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.