Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zneuctění památky? K pomníku v Letech někdo položil prasečí hlavu

Koncentrační tábor Lety byl internační tábor za druhé světové války zřízený na okraji stejnojmenné obce v dnešním okrese Písek, od 10. července 1942 byl určený internaci cikánů. Na jeho místě byl v padesátých letech 20. století vybudován velkokapacitní vepřín, v 90. letech pak pietní památník u zdi vepřína.
Koncentrační tábor Lety byl internační tábor za druhé světové války zřízený na okraji stejnojmenné obce v dnešním okrese Písek, od 10. července 1942 byl určený internaci cikánů. Na jeho místě byl v padesátých letech 20. století vybudován velkokapacitní vepřín, v 90. letech pak pietní památník u zdi vepřína.
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Lety (Písecko) - K pomníku romského holokaustu u někdejšího koncentračního tábora v Letech u Písku někdo položil o víkendu prasečí hlavu.

Uvedl to dnes server Aktuálně.cz. Muzeum romské kultury, které pietní místo spravuje, oznámilo, že na tuto provokaci nebude reagovat. Na místě tábora je vepřín, který loni odkoupila vláda. Nyní se vepřín vyklízí a místo něj má vzniknout památník.

"Nechceme z toho dělat skandál a na takovou provokaci nebudeme reagovat. Někdo nás chce zjevně vyprovokovat," řekl serveru vedoucí pietních míst muzea Luděk Strašák. Na policii se zatím muzeum neobrátilo. "Možná to uděláme v případě, že se to bude opakovat," doplnil Strašák.

Čin odsoudili politici. "Znesvětit takto památku tisíců umučených a zavražděných je odporné," řekl serveru ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), který má na starosti i lidská práv. Podobně se vyjádřili třeba poslanci Helena Langšádlová (TOP 09) či Jan Bartošek (KDU-ČSL).

Místopředseda představenstva firmy Agpi, provozovatele vepřína, Jan Čech ČTK řekl, že položení prasečí hlavy k pomníku podle něj není dílem pracovníků firmy. "Nic jiného mě nenapadá, než že někdo chce v souvislosti s opuštěním toho areálu něco někomu vzkázat. Já to beru jako provokaci," dodal.

Témata:  koncentrační tábor Lety

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.