Praha - ČEZ a další firmy s většinovou účastí státu, krajů a obcí možná přijdou o výjimky z povinného zveřejňování smluv v internetovém registru. Předpokládá to novela pirátské strany, kterou v dnešním úvodním kole podpořila Sněmovna. Předseda KSČM Vojtěch Filip označil předlohu za likvidaci veřejného sektoru ve prospěch soukromého.
Navrhovaná úprava by podle Pirátů zajistila veřejnosti přístup k informacím o smlouvách státních a polostátních společností v řádu nejméně miliard korun ročně. Současná podoba zákona o registru smluv umožňuje skrýt údaje o případných nevýhodných dohodách, tvrdí. Argumenty o ohrožení konkurenceschopnosti společností pokládají Piráti za liché, když se zachovává obchodní tajemství.
Předseda KSČM je proti tomu, aby státní společnosti měly v konkurenčním prostředí jiné podmínky než soukromé firmy. Filip stejně jako Jan Bauer (ODS) a Marian Jurečka (KDU-ČSL) připomněl podnět, kterým se skupina senátorů domáhá u Ústavního soudu zrušení zákona o registru smluv. Jurečka neuspěl s návrhem, aby Sněmovna debatu o normě přerušila do rozhodnutí soudu.
Šéf klubu STAN Jan Farský, jenž stál u vzniku zákona o registru smluv, pirátskou novelu podpořil, řekl ale také, že změna normy by se odehrála velmi brzy. Obává se navíc, že Sněmovna by mohla předlohu nakonec změnit tak, že by zákon o registru smluv ještě více okleštila.
Pirátští poslanci navrhli v novele i rozšířit zákon o svobodném přístupu k informacím. Pod normu by výslovně spadaly společnosti s většinovým nebo rozhodujícím vlivem státu, krajů a obcí. Zápis o této skutečnosti by byl přístupný ve veřejném rejstříku. Marek Benda (ODS) oznámil, že toho využije a bude se snažit o prosazení pozměňovacího návrhu, podle kterého by podle tohoto zákona nebylo možné žádat o rozhodnutí o vazbě.
Výjimku pro ČEZ schválili zákonodárci v minulém volebním období už v původním návrhu zákona o registru smluv. Norma se nevztahuje na akciové společnosti s většinovým podílem státu, krajů nebo obcí, jejichž cenné papíry se obchodují na burze. Piráti poukazují na to, že ustanovení využily i České dráhy, které vydaly dluhopisy. Loni zákonodárci přijali částečnou úlevu pro některé státní podniky a společnosti s většinovou účastí státu, krajů a obcí. Totéž platí pro národní podnik Budějovický Budvar.
Témata: ČEZ, Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky, zákony
Související
14. září 2024 9:55
27. srpna 2024 8:16
26. dubna 2024 14:41
23. října 2023 14:17
16. června 2023 21:15
4. června 2023 14:45