Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Šéf GIBS Murín před výborem mluvil dvě hodiny

Poslanecká sněmovna
Poslanecká sněmovna
Foto: Jan Zýka, EuroZprávy.cz

Praha - Členové sněmovního bezpečnostního výboru dnes vyslechli ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michala Murína, který v posledních dnech čelí kritice ze strany premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO).

Murín požádal o slyšení před výborem minulý týden. Poslancům chtěl předat informace, které se týkají kritiky jeho osoby ze strany Babiše. Jednání výboru bylo neveřejné a účastnilo se ho 15 z 18 členů. Murín před nimi mluvil zhruba dvě hodiny. Novinářům při odchodu pouze řekl, že poslancům vše vysvětlil a odpovídal jim také na dotazy. Víc situaci nekomentoval.

Předseda výboru Radek Koten (SPD) uvedl, že poslanci Murína vyslechli a chtějí počkat do příštího týdne, kdy má na jednání dorazit současný i bývalý premiér, tedy Andrej Babiš (ANO) a Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Podle Kotena je nyní předčasné mluvit o tom, jestli by měl Murín funkci opustit. "Tady bylo pouze slyšení, kdy pan Murín nám řekl svou verzi, kterou má, a bylo by asi úplně nekorektní dávat nějaké závěry, pokud jsme si nevyslechli další strany," řekl.

Členové výboru většinou kolem čekajících novinářů pouze prošli nebo na dotazy odmítli odpovídat. Podle Víta Rakušana (STAN) se dohodli na tom, že se k dnešnímu jednání vyjádří pouze Koten. "My si počkáme na další oficiální schůzi výboru pro bezpečnost. Do té doby by bylo předčasné cokoliv k tomu říkat," řekl Rakušan.

Murín vede GIBS od prosince 2015, kdy ve funkci vystřídal Ivana Bílka. V pátek se kvůli personálním změnám, které provádí Babišova vláda v demisi, sejde mimořádně Sněmovna. Schůzi vyvolala opozice.

Témata:  Michal Murín Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Andrej Babiš Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.