reklama

Ministerstvu vnitra kvůli neveřejné přestávce v jednání zastupitelstva zaslali podnět opoziční zastupitelka Hana Naiclerová a aktivista Jakub Čech, protože podle nich mohl být porušen zákon.

"Po prostudování informací z podnětů a z vyjádření statutárního města Prostějova dospělo ministerstvo vnitra k závěru, že postup primátorky potažmo zastupitelstva jako celku, který ve svém důsledku vedl k přerušení zasedání zastupitelstva, nelze hodnotit jako rozporný se zákonem o obcích," stojí ve zprávě ministerstva vnitra.

Zákon o obcích podle ministerstva vnitra podobné neveřejné porady zastupitelům nezakazuje. Zastupitelé ale na těchto setkáních, které nelze považovat za zasedání zastupitelstva, nesmějí přijímat rozhodnutí či předjednávat další body programu. Zákon podle ministerstva zároveň nevylučuje vyhlášení přestávky. Neveřejnou poradu zastupitelů s právníky ohledně dalšího postupu při plánované stavbě nákupního centra pak ministerstvo vnitra označilo za legitimní.

Podle Čecha jsou závěry ministerstva mylné. "Ministerstvo absolutně ignorovalo, že byli občané kráceni na svém právu vystoupit k problematice Manthellan, neboť když bod měl proběhnou od 15:00, tak místo toho ho začali zastupitelé projednávat neveřejně. Navíc podle svědectví zastupitelky tam dokonce zastupitelé hlasovali," řekl dnes Čech, podle kterého postup primátorky Raškové není problematický jen z právního, ale především z politického hlediska. "Uzavírání jednání o tak zásadní věci, jako je přeměna centra města, by si slušný politik vůbec neměl dovolit," míní Čech.

Rašková tvrdí, že jednání zastupitelstva pouze přerušila. "K jednacímu bodu číslo osm jsem vyhlásila řádnou přestávku se žádostí k zastupitelům a radním, aby setrvali v místnosti. Během této přestávky byla porada právní kanceláře Ritter-Šťastný s klientem, tedy městem Prostějovem, týkající se dalšího postupu ve věci budoucí stavby nákupní galerie," uvedla.

Právní kroky podle Raškové nebylo vhodné probírat na veřejném jednání. Z právní porady podle primátorky nevzniklo žádné usnesení. Podle Čecha primátorka ale nejprve oznámila, že jednání bude nyní neveřejné. "Když ji někdo upozornil na nezákonnost takového kroku, opravila se, že se jedná o řízenou přestávku," řekl.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama