Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Česku poprvé léčili žlutou zimnici. Pacientka se nakazila v Brazílii

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: ielement.cz

Prostějov - Žena ze Šumperska se na začátku léta nakazila v Brazílii žlutou zimnicí, která je typická pro tropické oblasti Afriky a Jižní Ameriky, kde u řady pacientů končí smrtí..V Nemocnici Prostějov žena absolvovala symptomatickou léčbu na lůžkovém oddělení.

Zdravotníci Nemocnice Prostějov jako první v České republice léčili pacientku se žlutou zimnicí. "Případ námi zachycené žluté zimnice je opravdu velmi vzácný, jde o první import do České republiky v historii, takže pro celý náš tým šlo pochopitelně o novinku. Do Evropy se jednotlivé případy ale čas od času zavlečou, jde zhruba o desítku pacientů ročně," uvedl primář infekčního oddělení Nemocnice Prostějov Zdeněk Prokeš.

Žlutá zimnice se projevuje horečkami, křečemi ve svalech, nevolností, únavou i bolestmi hlavy, v horších případech pak krvácením, žloutenkou i selháním orgánů.

Žlutá zimnice se přenáší prostřednictvím komárů a inkubační doba je tři až šest dní. Proti žluté zimnici se ale lze účinně očkovat. "Pacientka, která byla na začátku léta hospitalizovaná v naší nemocnici, očkovaná nebyla," řekl Prokeš. 

Rekonvalescence pacientky zdaleka není u konce. "Zejména léčba poškození jater bude velmi dlouhá a stav pacientky v průběhy léčby může být proměnlivý. Specifická léčba žluté zimnice neexistuje, léčíme proto pouze projevy," upozornil Prokeš.

Tento případ je podle primáře varováním pro všechny, kteří cestování do exotických zemí podceňují a očkování neabsolvují. "Rozhodně bych všem před cestou do ciziny doporučil navštívit vakcinační centrum, kde dostanou komplexní informace o tom, jak se v dané destinaci chovat - jak se stravovat, jak dodržovat hygienu, jak se chránit proti hmyzu a také proti čemu se ideálně očkovat," dodal Prokeš. 

Témata:  Prostějov nemoc zdraví

Související

Aktuálně se děje

19. července 2025 19:59

Nutnost nebo obrovské plýtvání? Extrémní počasí zhoršuje i praktika běžná v Česku

Fosilní průmysl během loňského roku vypustil do atmosféry dalších 389 milionů tun emisí uhlíku kvůli zbytečnému spalování zemního plynu při těžbě ropy. Vyplývá to z nové zprávy Světové banky, která označuje tuto praxi za „obrovské plýtvání“ energií s dopady srovnatelnými s ročními emisemi Francie. Flérování, neboli spalování přebytečných plynů na havarijní pochodni (fléře), je přitom běžnou praxí i v Česku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

MotoGP v Brně slavilo úspěch, situace na silnicích už byla o poznání horší

MotoGP skončilo, dopravní kolaps odstartoval. Brno zaplnilo 220 tisíc fanoušků

Velká cena České republiky silničních motocyklů, která se po pětileté pauze vrátila na Masarykův okruh v Brně, se setkala s obrovským zájmem fanoušků. Podle oficiálních údajů promotéra navštívilo závody během tří dnů celkem 219 544 diváků. Zájem veřejnosti předčil i návštěvnost před přerušením tradice a znovu potvrdil, že MotoGP má v České republice mimořádně silnou základnu příznivců.