Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nového šéfa GIBS by měla vybírat komise složená z odborníků

Policie ČR, ilustrační fotografie
Policie ČR, ilustrační fotografie
Foto: Evgeny Petrov / INCORP images

Praha - Nového ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) bude vybírat nezávislá odborná komise. Navrženého kandidáta následně projednají bezpečnostní výbor Sněmovny a komise pro kontrolu GIBS. Dnes o tom rozhodla vláda. V minulosti kabinet jmenoval ředitele bez výběrového řízení. Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) předpokládá, že nový ředitel se ujme funkce na počátku července.

Výběrové řízení bude podle mluvčí kabinetu Barbory Peterové vyhlášeno co nejdříve. Povede se podle zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů. Podle Peterové má řízení zvýšit míru transparentnosti při výběru nového šéfa GIBS.

Babiš dnes také uvedl, že odpoledne by měl dostat doporučení, koho pověřit řízením inspekce před nástupem nového ředitele. S kandidátem se také dnes sejde. Minulý týden Babiš řekl, že nabídku dostalo několik lidí, konkrétnější nebyl.

Dosavadní ředitel GIBS Michal Murín skončil ve funkci dnes. V uplynulých týdnech vedl spor s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO). Inspekce v březnu sdělila, že premiér na Murína opakovaně tlačil, aby ve vedení GIBS skončil. Na schůzkách Babiš Murínovi podle inspekce řekl, že pokud ředitelské místo opustí do konce února, obejde se to "bez skandálu". Babiš to popřel, ale následně začal Murína veřejně kritizovat a zahájil s ním kázeňské řízení. Premiér uvedl, že nemá k řediteli inspekce důvěru, zpochybnil také hospodaření GIBS.

Murín skončil kvůli vyčerpání v nemocnici. Odchod do civilu zdůvodnil slovy, že pokud by zůstal ve funkci, mohlo by to vést ke zpochybňování výsledků práce inspekce.

Témata:  Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky politici Policie ČR

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.