Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

15 let od referenda o EU: Kvůli hlasování byl přijat jednorázový ústavní zákon, většina Čechů řekla "ano"

Evropská Unie
Evropská Unie
Foto: European Union

Praha - Členem EU se Česko stalo společně s devíti dalšími zeměmi při dosud největším rozšířením v dějinách unie 1. května 2004. Češi o vstupu do EU rozhodli v referendu, které začalo 13. června 2003, tedy před 15 lety.

V dvoudenním hlasování nakonec pro vstup Česka do EU hlasovalo 77,33 procenta voličů, proti jich bylo 22,67 procenta. Referenda se zúčastnilo 55,21 procenta voličů. 

Aby se toto referendum vůbec mohlo konat, byl přijat jednorázový ústavní zákon. Zákon o obecném referendu totiž marně čeká na přijetí už od roku 1993. Výsledek referenda tehdy přivítaly vládní strany ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU a také opoziční ODS, která byla tehdy známá kritikou podoby evropské integrace. Komunisté byli naopak proti vstupu do EU.

Žádost o vstup do EU podala Vláda České republiky 17. ledna 1996. Vláda Václava Klause tehdy deklarovala, že "si uvědomuje prospěšnost a nezvratnost procesu evropské integrace" a ocenila ho jako dílo, "které zaručilo občanům členských států na dlouhá desetiletí mír, politickou stabilitu, korektnost mezinárodních vztahů, nebývalé svobody a hospodářskou prosperitu." 

Evropská unie má nyní 28 členských zemí. Od ledna 2007 jsou členy Rumunsko a Bulharsko, v červenci 2013 se stalo členem Chorvatsko. Naopak Británie v červnu 2016 v referendu rozhodla o vystoupení z unie.

Témata:  EU Česká republika referendum

Související

Aktuálně se děje

30. března 2025 20:08

Zemřel Jiří Havel, herec známý z televize i dabingu

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Žloutenka v Česku na vzestupu. Odborníci varují před dalším šířením

Česká republika čelí významnému nárůstu počtu případů virové hepatitidy A, známé jako infekční žloutenka či nemoc špinavých rukou. Podle údajů Státního zdravotního ústavu bylo do 28. března 2025 zaznamenáno již 320 případů této nemoci. Tento alarmující trend navazuje na loňský rok, kdy bylo v zemi evidováno 636 nakažených, přičemž dva lidé nákaze podlehli. Vývoj naznačuje, že se infekce šíří napříč celou republikou a podle dat Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je patrný nárůst i v dalších zemích světa.