reklama

V dvoudenním hlasování nakonec pro vstup Česka do EU hlasovalo 77,33 procenta voličů, proti jich bylo 22,67 procenta. Referenda se zúčastnilo 55,21 procenta voličů. 

Aby se toto referendum vůbec mohlo konat, byl přijat jednorázový ústavní zákon. Zákon o obecném referendu totiž marně čeká na přijetí už od roku 1993. Výsledek referenda tehdy přivítaly vládní strany ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU a také opoziční ODS, která byla tehdy známá kritikou podoby evropské integrace. Komunisté byli naopak proti vstupu do EU.

Žádost o vstup do EU podala Vláda České republiky 17. ledna 1996. Vláda Václava Klause tehdy deklarovala, že "si uvědomuje prospěšnost a nezvratnost procesu evropské integrace" a ocenila ho jako dílo, "které zaručilo občanům členských států na dlouhá desetiletí mír, politickou stabilitu, korektnost mezinárodních vztahů, nebývalé svobody a hospodářskou prosperitu." 

Evropská unie má nyní 28 členských zemí. Od ledna 2007 jsou členy Rumunsko a Bulharsko, v červenci 2013 se stalo členem Chorvatsko. Naopak Británie v červnu 2016 v referendu rozhodla o vystoupení z unie.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama