reklama

"Dostali jsme se do bodu, kde bychom měli stanovit nepřekročitelnou hranici. Pokud zůstane šéf Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV) ve funkci, nemůže SPD jen tak dále pracovat ve vládě," řekl magazínu Spiegel vlivný šéf mladých sociálních demokratů Kevin Kühnert.

Kancléřka Angela Merkelová (CDU), která se zatím za Maassena výslovně nepostavila, musí podle Kühnerta najít cestu, jak ho zprostit funkce, nebo z toho "musíme vyvodit důsledky". Kühnert, který si v Německu udělal jméno během referenda SPD o účasti ve vládě, má za to, že šéfovi kontrarozvědky nemůže projít šíření spikleneckých teorií.

Podobně jako Kühnert to vidí i poslanec SPD Florian Post, podle něhož jde straně o její důvěryhodnost. Odstoupení Maassena nebo ministra vnitra Horsta Seehofera (CSU) je podle něj nyní nevyhnutelné.

Šéfka SPD Andrea Nahlesová se k těmto požadavkům zatím nevyjádřila, sama už ale dříve pozici šéfa kontrarozvědky zpochybnila.

Maassen vyvolal na německé politické scéně bouři svým nepodloženým tvrzením o dění v Chemnitzu, kde se po vraždě Němce, z níž jsou podezřelí tři přistěhovalci, odehrály demonstrace i útoky na cizince. Jeden z nich zachytilo i hojně zveřejňované video, které však šéf kontrarozvědky zpochybnil. "Nejsou k dispozici žádné důkazy, že by video k tomuto údajnému případu, které je na internetu, bylo autentické," prohlásil.

Poznamenal také, že naopak existují důvody myslet si, že šlo o cíleně šířenou nepravdivou informaci, aby se odvedla pozornost veřejnosti od vraždy v Chemnitzu. Později ale musel připustit, že video je autentické a že o nepravdivou informaci nejde.

Přesto se za Maassena, jehož chování v současné vyhrocené situaci řada komentátorů považuje za zcela nepochopitelné, postavil ministr vnitra Seehofer. Po středečním jednání v parlamentních výborech ho podpořili také poslanci vládní CDU/CSU a opozičních liberálů (FDP).

Loading...
reklama