Praha - Vláda uložila ministrovi zemědělství Marianu Jurečkovi (KDU-ČSL), aby začal hledat spolu se svými kolegy nové způsoby řešení krizové situace v živočišné výrobě, ovocnářství a vinařství.
"Nově navrhujeme i dočasné snížení daní a osvobození od plateb sociálního a zdravotního pojištění pro zemědělské subjekty postižené krizí. Chceme také zajistit částečnou kompenzaci škod způsobených letošními jarními mrazy pro nejvíce ohrožené podniky," řekl ministr Jurečka.
Podle něj v současnosti zemědělci prodávají litr mléka do mlékárny za šest až 6,5 koruny, přičemž na každém litru vykážou ztrátu okolo dvou korun. S podobnou ztrátou se podle něj prodává i kilogram vepřového.
Agrární komora navrhla, že by se zemědělcům mělo pomoci i zrušením daně z nemovitosti u orné půdy a trvalých travních porostů. Podle ní její výběr představuje přibližně 1,8 miliardy korun, přičemž správa a výběr daně stojí podobně. "Trváme na svých požadavcích, které byly na vládě vzneseny. Víme, že s tím bude mít patrně vláda problém, zejména pokud jde o daňové úlevy, ale jdeme prakticky stejnou cestou jako Německo, kde jsou již avizovány slevy na dani z příjmu a dani z nemovitosti ve výši 40 miliard euro," řekl dnes ČTK prezident komory Miroslav Toman. Podle něj jinak budou hrozit likvidace chovů a konec českých potravin v obchodech.
Zemědělské odbory již avizovaly, že pokud si vláda s pomocí neuspíší, jsou připravené na nátlakové akce. Podle nich je v ohrožení až 15.000 pracovních míst. "Jsme připraveni o pracovní místa v zemědělství bojovat s nejvyšší razancí, a to i blokádami supermarketů a Prahy," uvedl šéf zemědělských odborářů Bohumír Dufek. Podle něj se ale bude o konkrétních akcích jednat až po projednání problematiky na tripartitě, která se bude situací zabývat.
Ministerstvo rovněž prověřuje možnosti navýšení peněz na kompenzace škod způsobených loňským suchem. Vláda v březnu schválila pro zemědělce za loňské rekordní sucho v mimořádnou pomoc v hodnotě 600 milionů korun.
Vinařům způsobily dubnové mrazy škody na předpokládaných tržbách 1,4 miliardy korun, ovocnářům 400 milionů korun. Vinaři mají poškozenou zhruba třetinu vinohradů, někteří však i celé vinice. U ovocnářů jsou nejvíce postižené meruňky a broskve, u nichž se předpokládá ztráta proti průměru 60 procent, z poloviny jsou postižené višně a třešně. U jablek se republiková ztráta pohybuje okolo 20 až 25 procent.
Témata: Marian Jurečka , zemědělci, vláda
Související
30. října 2024 16:56
22. října 2024 15:32
18. října 2024 18:11
16. října 2024 21:59
14. října 2024 14:24
13. října 2024 19:14