Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Martha Issová promluvila o Sýrii a uprchlících: Babišův postoj mě šokoval.

Barbora Poláková a Martha Issová
Barbora Poláková a Martha Issová
Foto: Pavel Kopp

Praha - Česká herečka Martha Issová má syrské kořeny. Její otec, režisér Moris Issa, se do Česka přestěhoval ještě před jejím narozením. Na Blízkém východě však zůstala část jejich rozvětvené rodiny. Issová proto region pravidelně navštěvovala – což změnila až občanská válka. Právě tato herečka byla hostem pořadu Události, komentáře, kde mluvila o Sýrii i syrských sirotcích.

Issová uvedla, že je její rodina s příbuznými v Sýrii navzdory válce v pravidelném kontaktu. „Ta část rodiny, která zůstala v Sýrii, si z války paradoxně dělá srandu,“ uvedla herečka s tím, že to je jakýsi nejzdravější způsob, jak se s věcí vypořádat. Poukázala také na to, že válka probíhá jen na určitém území.

„Jsou místa v Damašku, kde žijí a kterých se válka asi až tak nedotkla. Nedávno nás tady navštívila moje sestřenice, která žije různě po světě a jezdí pravidelně i do Sýrie. Ta říkala, že když tam člověk přijede, tak první den cítí neskutečný napětí ve vzduchu. Po nějaké době si na to napětí zvykne a vlastně začne tu situaci akceptovat jako zcela normální,“ vysvětluje Isssová, jak se její příbuzní se situací vypořádávají.

Její příbuzní pak podle jejích slov nikdy nezvažovali odchod ze země, ani odchod do Evropy. Nejbližšími příbuznými, kteří v Sýrii pořád žijí, jsou prý její teta, strýc a jejich tři děti. Ty už v době války zvládly vystudovat vysoké školy – což byl jejich velký sen související s vidinou lepšího života. „A pokud všechno dobře dopadne a ta válka skončí, tak tato otázka nebude aktuální,“ myslí si.

Issová sama navštívila Sýrii naposledy před 10 lety v létě, v zemi strávila sama asi měsíc. Tehdy prý nevnímala, že by se schylovalo k válce. Přesto ale přiznává, že se jí od jejího dětství měnila před očima, cítila prý třeba růst vlivu islámu. „V mém dětství Sýrie byla barevným světem a my jsme tam odjížděli z poměrně šedé zóny Československa – a naopak ta Sýrie byla, pro dítě, který jsem tehdy byla, něčím úplně neuvěřitelným, všechny ženský byly krásně oblečené na ulicích, učesané, v minisukních. Byl to opravdu jako barevný svět, který se mi strašně líbil,“ uvedla. Jednou by podle svých slov chtěla zemi ukázat svým dětem. 

Herečka také uvedla, že postoj premiéra Andreje Babiše (ANO) ve věci syrských sirotků ji šokoval. „Já to vnímám ani ne tak pohledem toho, kdo Sýrii zná, ale pohledem člověka. A pohledem matky,“ přiznala. „Myslím si, že tady mají jít všechny politické aspekty stranou, Tady jde o lidské gesto, které by bylo určitým vzkazem pro lidi. Protože si myslím, že mnohaletá masáž ohledně uprchlické krize je veliká. Strach mezi lidmi je veliký. A ten strach živí všechny ty špatné pocity,“ varuje.

„Jakkoliv pomáhat je správné, já sama jsem velkým zastáncem toho, že ta pomoc přímo na místě je strašně důležitá. Myslím si, že to je vlastně jako to hlavní, na co bychom se měli soustředit. Nicméně si myslím, že kdybychom asi viděli, v jakých podmínkách žijí v těch sběrných táborech děti, tak věřím tomu, že by se našlo i víc lidí, kteří by chtěli přijmout víc dětí ze Sýrie,“ dodala Issová a tím, že ona sama se osobně s rasismem kvůli jejímu původu nikdy nesetkala. „Ale na internetu hodně často,“ dodala.

Témata:  Martha Issová Sýrie Andrej Babiš

Související

Aktuálně se děje

2. května 2025 11:03

4 důvody, proč je online fakturace lepší než Excel

Rozjíždíte podnikání a čeká vás první faktura? Nepřidávejte si víc práce, než je nutné. Místo ručního vyplňování tabulek sáhněte rovnou po online fakturačním nástroji. Spoustu věcí vyřeší za vás – automaticky vyplní údaje na fakturách a postará se o jejich legislativní správnost. S online fakturací můžete začít hned a bez placení.

Zdroj: Komerční článek

Další zprávy

Slavnosti svobody

V Plzni začínají Slavnosti svobody, připomenou 80. výročí osvobození

V Plzni dnes startují dlouho očekávané Slavnosti svobody, které potrvají do 6. května. Hlavním motivem oslav je připomenutí osvobození města americkou armádou na konci druhé světové války. Kromě rozsáhlého historického a kulturního programu přivítá město desítky hudebních vystoupení, zážitkové akce pro děti i dospělé a více než dvě stě hostů ze Spojených států a Belgie. Poprvé v historii slavností navštíví Plzeň belgický král Filip.