Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Libanonský Hizballáh provedl obří kyberútok. BIS pomohla vypnout hackerské servery v Česku

Útok hackera, ilustrační fotografie
Útok hackera, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Bezpečnostní informační služba (BIS) přispěla k vypnutí sítě hackerských serverů libanonského šíitského hnutí Hizballáh v České republice, zemích Evropské unie a Spojených státech, které sloužily ke kybernetické špionáži. Kontrarozvědka o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Hlavní roli v útocích z Blízkého východu hrály podle BIS falešné profily na facebooku.

BIS uvedla, že její experti začali hackerskou skupinu, která prostřednictvím sociálních sítí napadala mobilní zařízení po celém světě, rozkrývat na začátku roku 2017. "Identifikovali jsme oběti a vysledovali zdrojová zařízení. Na základě našich zpravodajských informací byly hackerské servery odstaveny z provozu," uvedl v tiskové zprávě ředitel BIS Michal Koudelka.

Podle zjištěných dat je téměř jisté, že servery i na území ČR provozovalo militantní hnutí Hizballáh, uvedla BIS. Koudelka dodal, že nemůže komentovat podrobnosti, ale česká tajná služba se na identifikaci a rozkrývání hackerského systému významně podílela.

Hlavní roli v útocích hrály podle BIS falešné profily na facebooku a neopatrnost majitelů mobilních zařízení. "Falešné profily půvabných dívek navazovaly mnohoslibné konverzace s muži z Evropy, ale také ze Středního a Blízkého východu. Ve chvíli, kdy se jejich oběti chytily do pasti stále lechtivější konverzace, byly vyzvány, aby se dopisování přemístilo na soukromější a bezpečnější aplikaci," uvedla BIS.

Oběti útoku si podle pokynů stáhly upravenou verzi komunikační aplikace, ve které byl ukrytý špionážní kód. Nedbaly ani varování, že stahují nedůvěryhodný obsah. "Napadené zařízení se instalací aplikace dostalo pod kontrolu hackerů. Ti tak získali nepřetržitý přístup mimo jiné k osobním údajům, kontaktům, fotografiím, hovorům, SMS zprávám, informacím o pohybu majitele zařízení, ale také možnosti nahrávat zvuky v okolí přístroje," dodala BIS.

Tajná služba proto doporučuje neodpovídat na oslovení a pozvání na sociálních sítích od neznámých lidí. Varuje před otvíráním odkazů a stahováním softwaru z nedůvěryhodných zdrojů. Uživatelé by neměli ignorovat varování systému o instalaci aplikací z neznámých zdrojů, software čerpat z oficiálních zdrojů a mít aktualizovaný antivirový program.

BIS zveřejnila informace v době, kdy Lidové noviny informovaly s odkazem na několik zdrojů o údajném nátlaku prezidenta Miloše Zemana na odvolání Koudelky z čela služby. Jeho konec v čele BIS údajně požadoval několikrát. Premiér Andrej Babiš (ANO) odmítl v sobotu na tiskové konferenci po volbách informace komentovat. Zeman v květnu odmítl Koudelku jmenovat do generálské hodnosti. Vláda jej nyní opět na povýšení navrhla.

Témata:  BIS (Bezpečnostní informační služba ČR) hackeři kybernetická bezpečnost

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 16:59

Kreml chce zatlačit Ukrajince hlouběji, obává se střel ATACMS

V případě, že Kyjev získá od Spojených států taktické balistické střely ATACMS s delším doletem, Rusko bude nuceno provést hlubší vojenské akce proti ukrajinským silám a rozšířit tzv. nárazníkovou zónu.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy