reklama

Za jedenáct měsíců roku 2018 zažádalo v České republice o mezinárodní ochranu 1537 lidí. V 315 patnácti případech šlo o opakovanou žádost o poskytnutí azylu, opravdu nově příchozích tak bylo 1222 migrantů. Data za prosinec zatím nejsou známá, ČTK ale po vánočních svátcích informovala o zadržení čtyř dalších na Uherskohradišťsku.

Předem se tak dá konstatovat, že v rámci probíhající dekády půjde s velkou pravděpodobností o rekordní rok. Nejvíce nových žadatelů o azyl přišlo na území České republiky v roce 2015, tehdy se konečný počet zastavil na čísle 1240.

Už nyní je navíc jasné, že ve srovnání s rokem 2017 došlo k nárůstu počtu žadatelů o mezinárodní ochranu. Ministerstvo vnitra tehdy obdrželo 1450 žádostí, v 308 případech šlo o opakované případy. Podle výroční zprávy pocházelo suverénně nejvíce žadatelů z Ukrajiny (435), například 76 Syřanů obsadilo v pomyslném žebříčku až šesté místo.

Azyl byl vloni udělen v pouhých 2 % případů. V dalších 8 % udělil resort vnitra tzv. doplňkovou ochranu, nejčastěji státním příslušníkům Sýrie. Devět z deseti žadatelů však v tomto procesu neuspělo.

O mezinárodní ochranu může požádat osoba, které hrozí pronásledování v zemi původu. Důvody mohou být různé, ať už jde o otázku rasy, náboženství, národnosti, příslušnosti k určité sociální skupině nebo politických názorů. Azyl bývá zpravidla udělen i osobám, jejichž rodinný příslušník už v dotyčné zemi mezinárodní ochranu získal.

Oproti tomu doplňková ochrana náleží lidem, kterým v případě návratu do vlasti hrozí nebezpečí uložení trestu smrti, nelidské zacházení nebo vážné ohrožení na životě, např. z důvodu probíhajícího válečného konfliktu. Oproti azylu je udělována na dobu určitou, po jejímž uplynutí je celý případ opět přezkoumáván.

Současná migrační krize však Českou republiku zdaleka nezasáhla tak výrazně. Jen v letech 1998 až 2006 sem přišlo přes 66 tisíc lidí, v opravdu rekordních rocích 2001 a 2003 překročilo naše hranice za účelem žádosti o azyl více než 10 tisíc lidí ročně.

3 komentáře (Poslední 08.01. 14:40) Napište svůj názor

reklama