Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vláda uznala Juana Guaidóa za prozatímního prezidenta Venezuely

Úřad vlády
Úřad vlády
Foto: Jana Maxová, EuroZprávy.cz

Česká vláda uznala vůdce venezuelské opozice Juana Guaidóa za prozatímního prezidenta. Česko se tak přidalo k několika dalším zemím Evropské unie. Postup navrhl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). O rozhodnutí na twitteru informoval jeho stranický kolega a vicepremiér Jan Hamáček.

Že Česká republika pravděpodobně uzná vůdce venezuelské opozice za prozatímního prezidenta naznačovalo už dopolední prohlášení ministra zahraničí Tomáše Petříčeka.

„Dnes předkládám vládě návrh na uznání Juana Guaidóa za prozatímního prezidenta Venezuely, který by měl dovést zemi ke svobodným a demokratickým volbám,“ napsal na svém twitterovém profilu. „Svůj postoj ČR koordinuje s dalšími zeměmi EU,“ dodal.

Jako první z evropských zemí uznalo opozičního lídra Španělsko. K Madridu se pak přidaly i další státy jako Francie, Švédsko, Velká Británie, Německo nebo Rakousko. Již minulý týden ho přitom podpořil Evropský parlament, který zároveň vyzval další unijní instituce a členské státy ke stejnému kroku.

Před jednáním vlády ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) novinářům řekl, že bylo téma probíráno na Bezpečnostní radě státu. Tamní atmosféru prý vnímal jako souhlas s tím, aby Česká republika Guaidóa uznala.

„Vláda ČR právě na návrh Tomáše Petříčka uznala Juana Guaidó za prozatímního prezidenta Venezuely,“ napsal později na twitter.

"Vláda ČR vyjadřuje lítost nad skutečností, že ve Venezuele nebyly přijaty kroky vedoucí ke konání svobodných a demokratických voleb. Proto uznává J. Guaidóa za prozatímního prezidenta, který by měl dovést Venezuelu ke svobodným a demokratickým volbám," stojí prohlášení vlády.

Vláda ČR právě na návrh @TPetricek uznala Juana Guaidó za prozatímního prezidenta Venezuely...

— Jan Hamáček (@jhamacek) February 4, 2019

Guaidó je legitimně zvoleným předsedou venezuelského Národního shromáždění, které však prezident Maduro zbavil de facto veškeré moci. Prezidentské volby, ve kterých Maduro zvítězil, považuje většina pozorovatelů za zmanipulované. Venezuelský parlament proto jejich výsledek neuznal a opoziční lídr se na masových demonstracích 23. ledna prohlásil úřadujícím prezidentem.

"V této souvislosti je nezbytné znovu připomenout, že loňské květnové prezidentské volby ve Venezuele nesplňovaly mezinárodní standardy a že Národní shromáždění, jehož je Juan Guaidó předsedou, bylo demokraticky zvoleno," stojí dále ve vládním prohlášení.

Spojené státy a další latinskoamerické země byly prvními, kdo Guaidóa ve funkci uznaly. Naopak za Madurem stojí například Rusko, Čína nebo Turecko. Americký prezident Donald Trump v neděli prohlásil, že vojenský zásah v zemi je nadále jednou z možností. „Určitě je to něco, co je … je to jedna z možností,“ odpověděl na dotaz, co by ho přimělo vyslat do Venezuely americkou armádu.

Témata:  vláda Venezuela opozice Česká republika Juan Guaidó Tomáš Petříček

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Peníze na důchody, ilustrační fotografie

Důchody a další nová taxa. Poště se bude platit za valorizační oznámení

Důchodová reforma přináší řadu změn a jedna z nich se týká i valorizačního oznámení. Od příštího roku bude vždy k dispozici v elektronické podobě, a to v datové schránce či na ePortálu ČSSZ. S doručením na adresu se sice přímo nekončí, ale bude možné pouze po podání žádosti a na náklady klienta. Lidé narození před rokem 1955 nadále nic platit nebudou.