Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zneužití Vojenského zpravodajství v kauze Nagygate se potvrdilo, tvrdí státní zástupce

Jana Nečasová a Petr Nečas u Obvodního soudu pro Prahu 1
Jana Nečasová a Petr Nečas u Obvodního soudu pro Prahu 1
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha – Vojenské zpravodajství nezákonně sledovalo ženu premiéra Petra Nečase (ODS). Dnešní svědectví policejního šéfa Útvaru zvláštních činností potvrdilo podle státního zástupce Rostislava Bajgera verzi obžaloby. Obviněni jsou někdejší šéfka kabinetu premiéra Nečase Jana Nečasová (dříve Nagyová), bývalí šéfové Vojenského zpravodajství Milan Kovanda a Ondrej Páleník a zpravodajec Jan Pohůnek. 

Bajger to po skončení dnešního soudního jednání uvedl, že soud má podle něj jen velmi málo prostoru k tomu, aby opětovně dospěl k osvobození obžalovaných. S tím, že soudkyně vyloučila z hlavního líčení veřejnost, žalobce souhlasí.

Vladimír Šibor řídí útvar, který zařizuje policejní sledování a odposlechy. Ke kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství útvar zpracoval expertní posudek a čtyři hodiny dnes také svědčil u soudu. „Závěry byly úplně stejné jako v přípravném řízení, řekl bych, že byly ještě navíc rozvedeny. To tvrzení je pořád stejné: že probíhalo sledování," uvedl Bajger.

Bajger také uvedl, že se obvinění snaží prokázat, že existuje rozdíl mezi vojenským sledováním a policejním sledováním. „My tvrdíme, že je to holý nesmysl, obsah toho pojmu je vždy stejný," konstatoval. Podle něho obžalovaní prováděli nezákonné sledování bez příslušného povolení, a zneužili tak svou pravomoc.

Státní zástupce posudek označil za jeden ze zásadních důkazů obžaloby, který prý ale není osamocený. Kriminalisté zajistili i listiny v budově Vojenského zpravodajství, poznámky či telefonické odposlechy.

Právě posouzení, zda Vojenské zpravodajství provádělo sledování, nebo takzvané kontrasledování, je pro případ klíčové. Obžalovaní se hájí tím, že dostali za úkol kontrasledování Nečasovy rodiny, protože jí hrozilo nebezpečí. Pohůnek dnes zpochybnil, zda se Šibor jakožto policista může relevantně vyjádřit k vojenským předpisům.

Témata:  Jana Nagyová kauza Nagygate soudy

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 20:24

Na boj s extrémním počasím míří rekordní částka. Má zachránit desítky milionů lidí

Zelený klimatický fond (GCF) schválil rekordní grant ve výši 103,2 milionu dolarů na posílení systémů včasného varování v sedmi zemích, které jsou silně ohroženy klimatickými změnami. Projekt, který povede Rozvojový program OSN (UNDP), bude trvat pět let a přinese přímý prospěch více než 78 milionům lidí v Antigui a Barbudě, Kambodži, Čadu, Ekvádoru, Etiopii, Fidži a Somálsku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Petr Pavel

Staroměstské náměstí si připomíná výročí války: Historie se nesmí opakovat, apeloval Václav Vydra, vystoupil i Pavel

Staroměstské náměstí v Praze se v neděli zaplnilo tisíci lidmi, kteří si přišli připomenout třetí výročí začátku ruské invaze na Ukrajinu. Hlavním cílem shromáždění bylo vyjádřit solidaritu s ukrajinským lidem a apelovat na pokračování podpory země, která se již tři roky brání ruské agresi. Na pódiu vystoupil i český prezident Petr Pavel, který ve svém projevu zdůraznil, že vítězství Ukrajiny je v zájmu celé Evropy.