Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zbídačená ČSSD mele z posledního? Znak porážky, trpí krizí existence, strefují se do ní komentátoři

Jan Hamáček /ČSSD/
Jan Hamáček /ČSSD/
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Zpráva Evropské komise o střetu zájmu premiéra Andreje Babiše představuje potíž pro problémy sužovanou ČSSD. Ta musela k věci vydat stanovisko, přičemž se ale musela rozmyslet, co pro ni bude nejlepší. Nakonec se rozhodla Babišovu vládu podpořit. Podle komentátorů to je logické řešení, ilustruje to však jen bídu současné ČSSD.

Sociální demokraté v pondělí uvedli, že koaliční vládu podrží. „ Mám důvěru v koaliční projekt. Od začátku jsme věděli, že pan premiér do toho vstupuje s nějakou zátěží, to pro nás nebyla nová informace,“ uvedl důvody, proč v koaliční vládě zůstat, předseda ČSSD, Jan Hamáček.

Podle spisovatele a komentátora Ondřeje Neffa je Hamáčkův postoj racionální. „ Hlasováním o důvěře nemůže nic získat. Vsadil vše na tu kartu, že přilepen k ANO a zezadu podpořen komunisty přesvědčí dostatečný počet voličů, že jeho partaj je pořád ještě schopna vytahat z veřejných peněz dostatek oběživa, aby ho rozesela plošně co největšímu počtu zájemců,“ tvrdí Neff s tím, že „ jiný smysl existence sociální demokracie není v současnosti patrný.“

Šéfredaktor internetového deníku Neviditelný pes poukazuje na to, že strana má jisté potíže s identitou a neví úplně, na jakého voliče se obrací. „ Progresisté jim přešli k moderní ultralevicové straně Piráti a po příkladu Německa se dá čekat, že i Zelení by mohli zalovit v těchto řadách. Takzvaného obyčejného člověka vedou za ruku Okamurovci, pokud je dost vyděšený z muslimských hord.“

O krizi politické identity tradiční, zavedené strany mluví i šéfkomentátor serveru Seznam Zprávy Jindřich Šídlo. Podle něj se v „nových časech“ po roce 2013 zdá ČSSD marně hledat smysl své existence. Dříve jí vycházela sázka na širokou vnitrostranickou koalici „od Škromacha po střed“, kdy se měla tradiční sociálně demokratická politika přerozdělování mísit s opatrným, liberálnějším „moderním“ pojetím.

„Problém je, že tenhle prostor je dnes obsazen,“ poukazuje Šídlo. „ Veřejné peníze přerozděluje (nebo to aspoň permanentně slibuje) ANO, mladší liberálnější voliče kolem středu si získali Piráti. Sociální demokraté to mohou považovat za nespravedlnost, spoustu témat přece vnesli do vládní agendy oni, ale připsalo si je ANO, voliči, všimněte si toho. Jenže na to se v politice nehraje.“

Na rozdíl od ODS, která „sama není v nikterak omračující kondici“ ČSSD nezůstala v opozici a vybrala si vstup do vlády. „ Je zřejmé, že sázka nevyšla,“ tvrdí Šídlo. Po volbách do Evropského parlamentu, kdy ČSSD zcela propadla, politologové to přičítali tomu, že je vnímána jako „B-tým“ ANO. „ Z ČSSD se stala značka s puncem porážky,“ shrnuje současný pohled na sociální demokraty Šídlo.

ANO navíc svůj „B-tým“ ani příliš nepotřebuje, poukazuje Neff. „S podporou Miloše Zemana může Andrej Babiš ustát i nejhorší možný scénář, tedy odchod koaličního partnera. Pořád je tu podpora komunistů a okamurovců, jedněm i druhým by nastala hvězdná hodina.“

Podle Neffa by však bylo „ovšem pikantní, kdyby vládu miliardáře nachytaného při čachrování podpořil předvoj dělnické třídy sekundovaný partají, která proklamuje odvolatelnost politiků jako hlavní reklamní tahák. Kdo jiný než Babiš by měl být odvolán? To je otázka, kterou by si měl Tomio Okamura položit.“

KSČM jako ČSSD uvedla, že koaliční vládu podrží. Podle předsedy strany, Vojtěcha Filipa, je zprávu nelegálně získanou médii nemůže považovat za věrohodnou. „Jistě není legitimní v právním státě se řídit něčím, co nebylo právně získáno. Zprávu jsem nečetl, musím ji nejdřív získat, prostudovat si ji, počkat na český překlad i odpověď vlády,“ sdělil deníku Právo.

Komunisté však podpoří úterní projednávání zprávy na jednání  Sněmovny. Babiš zprávu odmítá s tím, že z jeho strany a ze strany jeho bývalé – podle auditorů EU však stále jím kontrolované – firmy převedené do svěřenského fondu, Agrofertu, nedošlo k žádným pochybením.

Témata:  Sociální demokracie (SOCDEM) Jan Hamáček Andrej Babiš Jindřich Šídlo Ondřej Neff

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 18:21

Fanoušci biatlonu mohou jásat. Nové Město na Moravě bude centrem sportu do roku 2030

Fanoušci biatlonu v České republice mohou jásat. Nové Město na Moravě si zajistilo pořadatelství Světového poháru v biatlonu minimálně do roku 2030. Informaci potvrdila Mezinárodní biatlonová unie (IBU), která Vysočina Areně přidělila další čtyři ročníky prestižní soutěže, uvedla Česká televize.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Policie ČR, ilustrační foto

Útok v Hradci: Česko truchlí za oběti vraždy

Královéhradeckem se šíří smutek, hněv i strach. Tragédie, která se ve čtvrtek ráno odehrála v místním obchodě, zasáhla nejen blízké obětí, ale i širokou veřejnost. Dvě prodavačky, 19letá dívka a 38letá žena, se staly oběťmi brutálního útoku 16letého mladíka, který si je podle všeho vybral zcela náhodně.