Praha – Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) se minulý týden rozhodla vyhrocenou situaci ve výchovném ústavu vyřešit zrušením zařízení. Její kolegyně stranická kolegyně a šéfka rezortu práce a sociálních věcí Michaela Marksová dnes dodala, že třetina chovanců může jít rovnou domů.
Drtivá většina chlapců, která byla umístěna ve výchovném ústavu v Chrastavě, tam Marksové nepatřila. Třetina dětí se tak podle ní může hned vrátit k rodinám. Ministryně to uvedla na základě výsledků inspekční cesty pracovnic odboru ochrany práv dětí a náhradní rodinné péče ministerstva práce.
Kontrola ministerstva práce se do značné míry překrývá se zjištěními ministerstva školství, která vedla ministryni ke zrušení ústavu. „Konkrétně hovoříme o neexistenci psychologa, etopeda, vázání styku s rodinou na bodový systém, neochotě předchozího vedení s tím cokoliv dělat a podobně," řekla ministryně školství.
Ústav se dostal do centra zájmu poté, kdy vyšlo najevo nepřijatelné zacházení s jeho chovanci. V reakci na to byla odvolána ředitelka Markéta Sochorová a vedení se dočasně ujala Soňa Cpinová. Změna režimu v ústavu narazila na odpor místních lidí včetně starosty Chrastavy Michaela Canova (Starostové pro Liberecký kraj).
Činnost zařízení skončí k 1. září. V Chrastavě zůstane jen dětský domov se školou. Valachová vyhrocení situace považuje za zbytečné, klade ho za vinu bývalé ředitelce Sochorové. V ústavu nebyl nikdo nebezpečný, pouze tři mladiství měli nařízenou ochrannou výchovu, kterou soud může nařídit po spáchání trestného činu, uvedla Marsková.
Ostatním soud nařídil ústavní výchovu, k níž soud přistupuje v případě, že rodina nemůže výchovu zajistit. Podle Marksové to bylo neoprávněné, protože to má být až úplně krajní řešení. „Drtivá většina těch chlapců podle mě neměla v ústavu co dělat," uvedla. Mělo se podle ní lépe pracovat ambulantně s rodinami. Plánuje nechat prověřit oprávněnost umístění dětí do ústavu i v jiných zařízeních.
Do ústavů jsou děti umisťovány na základě rozhodnutí soudu. Dřívější kontroly v ústavu se podle Valachové nezabývaly tím, zda důvody pro pobyt chovanců trvají a zda s nimi sociální pracovnice dostatečně pracovaly.
Témata: Michaela Marksová-Tominová, školství
Související
19. července 2018 13:22
19. dubna 2018 13:42
10. listopadu 2017 15:32
25. října 2017 14:28
12. října 2017 21:38
25. září 2017 16:13