Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vláda možná podpoří 21. srpen jako památný den obětí invaze

Vláda možná podpoří 21. srpen jako památný den obětí invaze
Vláda možná podpoří 21. srpen jako památný den obětí invaze
Foto: Česká televize

V kalendáři možná přibude další významný den, každoročně 21. srpna by připomínal oběti invaze a následnou okupaci někdejšího Československa vojsky bývalé Varšavské smlouvy.

Předpokládá to poslanecká novela, kterou by vláda mohla podle podkladů pro pondělní schůzi podpořit. Předlohu podepsalo devět desítek poslanců ze všech klubů kromě KSČM, rozhodnou o ní zákonodárci.

Poslanci navrhli, aby se oficiálně připomínal Památný den obětí invaze a následné okupace vojsky Varšavské smlouvy. Kabinet by měl doporučit úpravu formulace na "den památky obětí," jak je běžné i v jiných případech.

Noc z 20. na 21. srpna 1968, kdy do tehdejší ČSSR vtrhla vojska armád Varšavské smlouvy, patří podle předkladatelů k nejtragičtějším datům československé moderní historie. "Bezdůvodný vpád vojsky Varšavské smlouvy znamenal nejen konec demokratizačních a humanistických snah o reformu socialistického systému v Československu, ale také značné oběti na životech nevinných civilistů," stojí ve zdůvodnění. Proto chtějí 21. srpen připomínat i jako památku obětí invaze, které ve svém návrhu i vyjmenovávají.

Poslanci v nynějším volebním období už rozhodli o přejmenování svátku 17. listopadu ze Dne boje za svobodu a demokracii na Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. Mezi významné dny zařadili i 8. říjen jako Památný den sokolstva. Na své projednání čeká ve Sněmovně také poslanecký návrh, aby mezi významné dny patřil 17. leden jako Den mateřských škol. Poslanci STAN předložili návrh, podle kterého by se 1. květen slavil nejen jako Svátek práce, ale i jako Den vstupu ČR do Evropské unie.

Témata:  VIII.68 Kalendář vláda ČR

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:44

Jaký bude jeho první krok? Už je jasno, co Trump udělá první den v úřadu

Zvolený prezident Donald Trump plánuje po svém nástupu do úřadu zahájit tvrdý postup vůči nelegální migraci prostřednictvím série exekutivních opatření. Tím chce splnit klíčový slib své volební kampaně a vyslat jasný signál, že hranice USA budou uzavřeny nelegálním přechodům a že osoby bez legálního pobytu, zejména ty s kriminální minulostí, mohou očekávat deportaci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy