Brno - Ukrajinec se obrátil se stížností na Nejvyšší správní soud (NSS). Proti vyhoštění argumentoval tvrzením, že žil ve společné domácnosti se ženou vdanou za jiného muže. Nebylo mu to nic platné.
Ukrajinec v Česku žil od roku 2006 na základě víza, které v roce 2010 vypršelo. Policie rozhodla o jeho vyhoštění, které se posléze pokusil zvrátit žalobou u pardubické pobočky krajského soudu.
Podle krajského soudu si lze těžko představit, že by Ukrajincova partnerka mohla udržovat společnou domácnost jak s ním, tak se zákonným manželem a dcerou. Zároveň krajský soud uvedl, že je nepřípustné, aby cizinec legalizoval svůj dlouhodobě protiprávní pobyt v Česku pouhým navázáním milostného vztahu s občankou EU.
Ukrajinec v kasační stížnosti k NSS uvedl, že pro hodnocení by měla být hlavním kritériem "vůle dotčených osob společnou domácnost tvořit", ostatní znaky jsou podle něj podružné. Také uvedl, že z pohledu ženy existovala jedna společná domácnost, do které spadal jak on, tak ženin manžel, ovšem z jeho vlastního pohledu tvořil domácnost jen on s partnerkou.
Podle NSS se podmínka obsažená v zákonu o pobytu cizinců týká manželského či partnerského vztahu. "Je-li pro tyto vztahy charakteristická morální povinnost věrnosti, vzájemnosti a rovnosti partnerů, není s ním v zásadě slučitelná představa více paralelních společných domácností, jejichž průnikem je jen jedna (nebo jen některé) z dotčených osob," rozhodl soud.
Soudci už loni v podobném rozhodnutí připustili, že vztahy nejsou statické, lidé se scházejí a rozcházejí. Přechod z jedné konstelace do jiné si často vyžádá jistý čas. Teprve po faktickém rozvratu původního rodinného vztahu ovšem může vzniknout nový vztah druha a družky. "Ten musí mít v našem kulturně civilizačním okruhu zásadně monogamní povahu," uvedl NSS.
Témata: Nejvyšší správní soud (NSS), cizinci
Související
10. července 2024 12:12
4. dubna 2023 15:54
14. února 2023 21:44
19. prosince 2022 14:15
13. prosince 2022 14:52
30. listopadu 2022 18:05