Praha - Česká republika může účinně hájit své zájmy na mezinárodní scéně právě díky členství v Evropské unii. Tvrdí to Ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier, který tak prakticky vyvrátil tvrzení některých Čechů o tom, že se Česká republika podřizuje Evropské unii na úkor sebe sama.
Ministr připomněl, že Britové dnes hlasují o setrvání své země v Evropské unii. "O dnešním světě svědčí, že půldruhého milionu Britů žije v Austrálii a na Novém Zélandu, asi 760 tisíc jich žije ve Španělsku. Nespočet Britů bude ale v referendu o setrvání své země v EU hlasovat i z dalších zemí. Téměř šest tisíc Britů žije i v České republice. I to by si měli uvědomit všichni, kdo chtějí budovat velikost své země uzavíráním hranic," podotkl.
"Evropskou unii považuji stejně jako sociální demokracie za přirozeného prostředníka, díky kterému může Česká republika účinně hájit své zájmy na mezinárodní scéně. Díky kterému zvládáme i úkoly jako reakci na migraci z válkami rozbitých zemí severní Afriky a Blízkého východu. Díky kterému si možná dokážeme poradit i s výzvami typu globální klimatické změny. A díky kterému snad zvládneme získávat prostředky na zaplacení chodu fungujícího evropského sociálního státu, protože Unie může být partnerem globálním firmám, což je bezpochyby nad síly samotné České republiky," dodal na svém blogu na aktualne.cz.
Evropskou unii považuje za základní hodnotový, politický, sociální i kulturní rámec, ze kterého vychází i život v České republice. A i proto by prý byl rád, aby se o otázkách evropské politiky - bez ohledu na výsledek britského hlasování - hovořilo stále více jako o otázkách domácích. "Brusel, který nám podle některých lidí cosi diktuje, jsme totiž my. Jsme to totiž my, kdo se účastní anebo může účastnit všech jednání a všeho rozhodování v EU," vysvětlil.
Hovoří se také často o našem doplácení na Evropskou unii, i k tomu se ale ministr vyjádřil. "Jedna česká strana teď zveřejnila grafiku, že vystoupením z Unie bychom ušetřili čtyřicet miliard korun. Jenže je to lež. Česká republika díky členství v Unii dostala 193,7 miliardy korun jen za rok 2015. Po odečtení těch asi čtyřiceti miliard, které na chod Unie platíme, jsme na členství v Unii „vydělali" jen vloni 151,8 miliardy korun," napsal.
Podotkl, že výsledek čtvrtečního hlasování je na občanech a voličích ve Velké Británii. Sám si ale přeje, aby Velká Británie členkou Evropské unie zůstala a aby postupně našla novou chuť se na užší spolupráci celé osmadvacítky aktivně podílet.
Témata: Jiří ml. Dienstbier, EU, Česká republika
Související
20. listopadu 2020 11:11
3. října 2020 23:25
24. června 2020 13:42
29. prosince 2019 21:30
23. prosince 2019 14:28
16. července 2019 22:34