Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jurečka má celkem osm opatření na podporu zemědělství. Chce, aby alespoň dvě prošly

Bělobrádek, Chládek a Jurečka
Bělobrádek, Chládek a Jurečka
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha – Koaliční rada dnes dostane na stůl návrh ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL), který chce zavést osm opatření na podporu českých zemědělců. Koalice by se podle něj měla shodnout alespoň na dvou až třech bodech.

Jurečka svůj návrh zdůvodňuje krizí v zemědělství. Navrhuje například snížení DPH na mléko a prasata, rozšíření zelené nafty nebo, aby zemědělci nemuseli odvádět daň z dotací.

Chce, aby se koalice shodla na dvou či třech bodech, které by dohromady znamenaly úlevy pro zemědělce ve výši zhruba tří miliard korun. Současná situace v zemědělství, kterou způsobily mimo jiné nízké výkupní ceny mléka a vepřového masa, loňské sucho a letošní jarní mrazy, je podle něj nejhorší od roku 1990.

O špatné situaci v zemědělství mluvil v minulých týdnech i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který chce na úrovni EU prosazovat pokračování dotačního programu pro zemědělce.

„Letos odhadují zemědělci ztráty jen za sektor mléka a vepřového masa na úrovni 8,6 miliardy korun," řekl novinářům během jednání vlády Jurečka.

Návrhy ministra zemědělství počítají mimo jiné s rozšířením zelené nafty pro živočišnou výrobu. "Dále se bavíme o úlevách v oblasti daňové, sociální, silniční daně, případně v oblasti daně z nemovitosti," uvedl Jurečka. Pokud by se koalice shodla, zemědělci by také nemuseli odvádět daň z dotací. Snížit by se mohla také DPH na mléko a prasata z 15 na deset procent.

Témata:  Marian Jurečka zemědělci koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL

Související

Aktuálně se děje

19. července 2025 19:59

Nutnost nebo obrovské plýtvání? Extrémní počasí zhoršuje i praktika běžná v Česku

Fosilní průmysl během loňského roku vypustil do atmosféry dalších 389 milionů tun emisí uhlíku kvůli zbytečnému spalování zemního plynu při těžbě ropy. Vyplývá to z nové zprávy Světové banky, která označuje tuto praxi za „obrovské plýtvání“ energií s dopady srovnatelnými s ročními emisemi Francie. Flérování, neboli spalování přebytečných plynů na havarijní pochodni (fléře), je přitom běžnou praxí i v Česku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

MotoGP v Brně slavilo úspěch, situace na silnicích už byla o poznání horší

MotoGP skončilo, dopravní kolaps odstartoval. Brno zaplnilo 220 tisíc fanoušků

Velká cena České republiky silničních motocyklů, která se po pětileté pauze vrátila na Masarykův okruh v Brně, se setkala s obrovským zájmem fanoušků. Podle oficiálních údajů promotéra navštívilo závody během tří dnů celkem 219 544 diváků. Zájem veřejnosti předčil i návštěvnost před přerušením tradice a znovu potvrdil, že MotoGP má v České republice mimořádně silnou základnu příznivců.