Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nezaměstnanost opět klesla. Volná pracovní místa jsou i v problematických krajích

Úřad práce
Úřad práce
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Praha - K 30. 6. 2016 evidoval Úřad práce ČR celkem 384 328 uchazečů o zaměstnání. To je o 10 461 méně než v květnu, o 67 067 méně než v červnu 2015 a nejméně od prosince 2008, kdy jich bylo 352 250. Z celkového počtu lidí bez práce bylo 365 594 dosažitelných uchazečů (jsou schopni okamžitě nastoupit do vhodného zaměstnání). Podíl nezaměstnaných osob klesl na 5,2 % (květen 2016 – 5,4 %, červen 2015 – 6,2 %). Uvedl to dnes Úřad práce v tiskové zprávě.

Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenalo v červnu 75 regionů. Nejvyšší byl v okresech Jindřichův Hradec (o 9,1 %), Český Krumlov (o 7,6 %), Cheb (o 7,4 %) Chrudim (o 6,7 %), Svitavy (o 6,6 %), Česká Lípa (o 6,5 %) a Znojmo (o 6 %). Nezaměstnanost naopak vzrostla ve 2 okresech – Praha - západ (o 0,7 %) a Písek (o 0,4 %).

„Situaci na pracovním trhu ovlivňuje především růst české ekonomiky, průmyslové výroby a sezónní práce, které jsou v plném proudu. Zejména ve stavebnictví, lesnictví a zemědělství. Zároveň se rozběhla turistická sezóna," shrnuje generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.

Nejnižší nezaměstnanost vykázaly ke konci června okresy Rychnov nad Kněžnou (1,9 %), Praha-východ (2 %), Jindřichův Hradec (2,6 %), Benešov (2,7 %), Jičín (2,8 %), Mladá Boleslav (2,9 %), Pelhřimov (3 %), Prachatice a Rokycany (shodně 3,2 %). Podíl nezaměstnaných osob stejný nebo vyšší než republikový průměr hlásí 32 regionů. Nejvyšší byl v okresech Most (11 %), Karviná (10,6 %), Ústí nad Labem (9,7 %), Ostrava - město (9,5 %), Chomutov(9,1 %), Bruntál (8,8 %), Děčín (7,9 %), Sokolov (7,8 %), Louny (7,4 %) a Hodonín (7,3 %).

„Rekordní hodnoty počty volných pracovních míst hlásí i kraje, ve kterých je nezaměstnanost v ČR nejvyšší. Tak například na Ústecku evidoval ÚP ČR nejvíce volných míst od ledna 2001 – celkem 7 587," upozorňuje ředitel Odboru zaměstnanosti Generálního ředitelství ÚP ČR Jan Karmazín.

Na jedno volné pracovní místo připadá v současné době 2,9 uchazeče. Z toho nejvíce v okresech Karviná (13,8), Ústí nad Labem (11,7), Chomutov (10,8), Sokolov (8), Bruntál (7,6), Jeseník (6,7), Hodonín (6,5), Most a Znojmo (shodně 6,4). Z celkového počtu nahlášených volných pracovních míst jich nabízeli zaměstnavatelé ke konci června 39 898 absolventům a mladistvým. Celkem 12 438 míst bylo vhodných pro osoby se zdravotním postižením (OZP).

V evidenci byli nejčastěji klienti s nízkou kvalifikací, se základním, nedokončeným a středním odborným vzděláním, s výučním listem či středním vzděláním s maturitou. Průměrný věk nezaměstnaných činil v červnu 41,9 roku. Mezi evidovanými bylo 125 977 lidí nad 50 let a tvořili 32,8 % z celkového počtu uchazečů. Z celkového počtu lidí bez práce bylo těch, kteří jsou nezaměstnaní déle než 12 měsíců, 42,5 % - celkem 163 388 osob. Průměrná délka nezaměstnanosti činí 739 dní.

Zaměstnavatelé měli v červnu největší zájem o pomocné pracovníky ve výrobě, montážní dělníky, řidiče nákladních automobilů, autobusů a tramvají, kováře a nástrojáře, pracovníky v oblasti ochrany a ostrahy, kuchaře (kromě šéfkuchařů), pomocné pracovníky v oblasti těžby a stavebnictví, obsluhu pojízdných zařízení, slévače, svářeče či prodavače. Přednost dávali kvalifikovaným specialistům s praxí. Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory (např. už zmíněný slévač, svářeč, obráběč kovů, zámečník, elektrikář, seřizovač, kovodělník, nástrojář, soustružník, elektromechanik, potrubář, opravář, mechanik, obsluha CNC strojů). Právě v této oblasti se zaměstnavatelé nejčastěji potýkají s problémem najít kvalifikované zaměstnance.

V uplynulém měsíci nabízeli zaměstnavatelé prostřednictvím ÚP ČR v rámci krátkodobých pracovních poměrů, tedy brigád, více než tisícovku pozic. Oproti předchozímu měsíci je to nárůst o 200 míst. V tomto období zaměstnavatelé řeší mimo jiné zástupy za dovolené. Zaměstnavatelé nejčastěji hledali na omezenou dobu pomocné pracovníky v zemědělství, lesnictví a rybářství, ve výrobě, v oblasti těžby a stavebnictví, v dopravě a skladování, dále řemeslníky, obsluhu pojízdných zařízení nebo uklízeče. Poptávali též číšníky, servírky, barmany, slévače, svářeče, truhláře, pracovníky na sběr ovoce a sklizeň zeleniny, roznášení letáků, výlep plakátů či na mytí aut, recepční, kuchaře, prodavače rychlého občerstvení a zmrzliny, pokladní, plavčíky nebo dozor na dětských letních táborech. Většina firem ale hledá brigádníky spíše prostřednictvím inzerce či přes vlastní zaměstnance.

Témata:  nezaměstnanost Úřad práce práce

Související

Aktuálně se děje

9:56

Agáta Hanychová a Mirek Dopita jdou do nové bitvy s Jaromírem Soukupem

Na "válečné" frontě mezi Agátou Hanychovou a Jaromírem Soukupem stále není klid. Jedna ze stran sporu se vůči té druhé rozhodla podniknout další právní kroky, potvrzují nejnovější informace. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy