Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Skončí jaderný odpad na Vysočině? Podle Mládka může být vše jinak

Jan Mládek /ČSSD/ ministr průmyslu a obchodu
Jan Mládek /ČSSD/ ministr průmyslu a obchodu
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Pokračování průzkumu pro budoucí hlubinné úložiště jaderného odpadu ještě není definitivně omezeno na dvě oblasti na Vysočině. Stát bude dále jednat se všemi sedmi lokalitami.

ČTK to dnes oznámil mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu František Kotrba. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) v pátek uvedl, že nebude usilovat o prodloužení průzkumu ve všech oblastech a chce se soustředit na Horku a Kraví horu. Obce z oblasti Horka jsou proto připraveny podat žalobu na stát.

Ministr v pátek oznámil, že uložil Správě úložišť radioaktivních odpadů, aby dále spolupracovala s "lokalitami přístupnými dialogu", tedy Horky pod Velkým Meziříčím a Kraví horou na Žďársku.

Obce z ostatních pěti oblastí se totiž podle úřadu připojily k žalobám nevládních organizací proti rozhodnutí o průzkumu. Dnes ministerstvo sdělilo, že páteční oznámení neznamená, že by byly s konečnou platností vybrány oblasti, v nichž by měl pokračovat průzkum.

"Pouze jsem dal najevo respekt k odporu obcí pěti lokalit. I přesto ale chci 28. července jednat se zástupci obcí ze všech sedmi dosud uvažovaných lokalit, abych si bezprostředně ověřil jejich postoje a znovu je vyzval k věcnému dialogu," sdělil ministr Mládek.

Témata:  Jan Mládek jaderné palivo

Související

Aktuálně se děje

11:14

Pohár trpělivosti přetekl. Čína podnikne tvrdá protiopatření

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.