Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Má s námi Západ velké plány? Česko bude v budoucnu hrát klíčovou roli, naznačil Schapiro

Dragoon Ride kempuje v Praze: Andrew Schapiro, velvyslanec USA v Česku (31.3.2014)
Dragoon Ride kempuje v Praze: Andrew Schapiro, velvyslanec USA v Česku (31.3.2014)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Velvyslanec USA v České republice Andrew Schapiro přiznává, že Turecko je pro Evropu i USA nesmírně důležité. Neméně důležitá je ale prý i Česká republika, která bude v budoucnu možná hrát klíčovou roli.

Turecký prezident Erdogan obvinil z neúspěšného pokusu o puč, který se odehrál minulý týden, Fethullaha Gülena, který žije v USA, a požaduje jeho vydání. "Máme proces pro vydávání kohokoliv, kdo je obviněn z nějakého zločinu, a budeme postupovat podle tohoto procesu. Takové jsou zákonné prostředky. V posledních 24 hodinách turecká vláda teprve poskytla dokumentaci, kterou potřebujeme, abychom ten proces mohli nastartovat," uvedl pro Český rozhlas velvyslanec Schapiro.

Tvrdía le, že prohlášení tureckých vládních představitelů, kteří z puče obvinili Spojené státy, ničemu nepomáhají. "Když lidé v Turecku hovoří takovýmto jazykem, tak to není dobré, protože prezident Obama vůbec jako první lídr hovořil ve prospěch demokraticky zvolené turecké vlády, když ještě probíhal ten pokus o převrat. Nemůžeme vůbec hovořit o tom, že by s tím USA měly cokoliv společného," dodal.

"Není žádné tajemství, že už před tímto pokusem o puč USA a mnoho dalších evropských zemí vyjadřovalo své obavy ohledně demokratických svobod v Turecku, a to samozřejmě zůstává problém. Jedním z důvodů, proč jsme my a většina dalších evropských zemí hovořily ve prospěch demokraticky zvolené vlády, je, že si ceníme demokracie, ceníme si svobody a bylo by opravdu velice nešťastné, pokud by se po tomto pokusu o puč Turecko mělo vracet zpátky do minulosti a mělo by přicházet o své demokratické svobody," zmínil dále velvyslanec.

Schapiro tvrdí, že Turecko je nesmírně důležité. "Je to silný partner, silná součást NATO a to se samozřejmě nezměnilo. Jejich důležitost v boji proti Islámskému státu je absolutně nezbytná a nemyslím si, že by existoval nějaký důvod, aby se to měnilo – ani po tom pokusu o převrat," dodal.

USA podle něj ale neztrácí zájem ani o země střední Evropy, mezi které patří i Česká republika. "Opravdu si nemyslím, že by se něco takového mělo dít. Myslím si, že se tento region naopak stává důležitějším – nacházíte se na křižovatce mezi východem a západem, severem a jihem, spolu s vašimi sousedy. Myslím, že tento region bude do budoucna jen důležitější, rozhodně ne méně důležitý," prozradil tajemně.

Témata:  Andrew Schapiro USA

Související

Aktuálně se děje

5. července 2026 21:22

Herec Marek Taclík si po mistrovství podal české fotbalisty

Herec Marek Taclík je známý svým velmi kladným vztahem k fotbalu a jako vášnivý fanoušek sledoval i dění kolem české reprezentace. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Komentář

Příspěvek na bydlení v číslech. Česko stojí desítky milionů denně

Jen za jediný měsíc, květen 2026, vyplatil stát na příspěvku na bydlení téměř 1,8 miliardy korun. To představuje zhruba 60 milionů korun denně pro přibližně 261,7 tisíce domácností. Trend navazuje na rok 2025, kdy stát na příspěvek na bydlení vyplatil 23,5 miliardy korun. Jen za prvních pět měsíců letošního roku dosáhly výdaje dalších 9,2 miliardy korun. Současně stát postupně zavádí superdávku, která slučuje čtyři dosavadní sociální dávky včetně příspěvku na bydlení.