reklama

Pro akce konané do 22. července je povinnost bezodkladná, pro pozdější budou muset organizátoři záměr hlásit nejpozději pět dní předem, doplnil Vojtěch. Změna v opatřeních přichází v souvislosti se šířením koronaviru mezi mladší generací. Další opatření vláda podle Vojtěcha zvažuje. Nákaza se podle něj neprojevuje v rizikové populaci seniorů. V nemocnicích je s covidem dohromady 25 lidí, z toho dva v těžkém stavu. "Zvažujeme, jak k tomu přistoupit," uvedl Vojtěch. Věc podle něj posuzují hygienici, přičemž další opatření by měla být regionálního charakteru.

V neděli přibylo v Česku 147 potvrzených případů covidu. Je to zhruba o 40 více než před týdnem. Počty nově nakažených v mezitýdenním srovnání rostou pět dní v řadě. Reprodukční číslo ukazující šíření epidemie se zvýšilo na 1,46, a je tak nejvyšší od poloviny loňského října. Za zrychlování epidemie může podle odborníků nakažlivější mutace delta, rozvolnění protiepidemických opatření a cestování lidí o prázdninách. Za celý minulý týden odhalily laboratoře v zemi 1354 nakažených. Je to asi o 350 více než o týden dříve, a to navzdory tomu, že minulé pondělí a úterý byly svátky. Ve volných dnech se testuje méně.

V uplynulých sedmi dnech připadá v Česku na 100.000 obyvatel zhruba 13 nakažených, což je proti neděli mírný nárůst. Nejhorší situace zůstává v Praze, kde má takzvané incidenční číslo hodnotu 35, následuje Plzeňský kraj s 29 a střední Čechy s 18 nakaženými na 100.000 obyvatel v posledním týdnu. Relativně nejlépe je na tom Karlovarský kraj, kde má incidenční číslo hodnotu 3,1.

V Česku se dosud koronavirem prokazatelně nakazilo 1,669.496 lidí. Vyléčilo se 1,637.123 z nich. S covidem-19 zemřelo 30.331 nakažených. V minulém týdnu statistiky neevidují žádné úmrtí s koronavirem.

Od začátku vakcinace aplikovali zdravotníci bezmála devět milionů dávek. Dvě dávky dostalo více než 3,7 milionu lidí.