Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ČR s ohledem na populaci přijala v regionu nejvíce uprchlíků z Ukrajiny

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku.
Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku.
Foto: Halin Selasicz / INCORP images

Česká republika přijala ze všech zemí střední a východní Evropy v přepočtu na obyvatele nejvíce uprchlíků z válkou zasažené Ukrajiny, uvedla slovenská nevládní organizace Globsec v prezentaci, kterou dnes zveřejnila na tiskové konferenci. Z hlediska výše pomoci poskytnuté Ukrajině, včetně odhadovaných nákladů na ukrajinské běžence, po zohlednění výkonu ekonomiky skončilo Česko v regionu na čtvrtém místě.

Podle zástupce Globsecu Martina Poliačika se střední a východní Evropa na rozdíl od jiných situací v minulosti stala při poskytování pomoci Ukrajině lídrem a přichází s iniciativami, na které pak reagují země západní Evropy. Jako jeden z příkladů uvedl Poliačik loňské poslání raketového systému protivzdušné obrany S-300 ze Slovenska na Ukrajinu.

Podíl ukrajinských uprchlíků na celkovém počtu obyvatel dosáhl v Česku zhruba 4,5 procenta. V Polsku činil asi čtyři procenta; analytik Globsecu Juraj Kuruc ale upozornil, že údaj za Polsko by byl ve skutečnosti vyšší, pokud by tam všichni běženci z Ukrajiny požádali o status uprchlíka.

Po ruské invazi do sousední země z konce loňského února uprchlo z Ukrajiny podle dostupných údajů kolem osmi milionů lidí. Z nich nejvíce zůstalo v Polsku, Německu a Česku.

Podle Globsecu pro střední a východní Evropu byl počet ukrajinských uprchlíků bezprecedentní a země postupovaly v této záležitosti jinak než při migrační krizi v EU z roku 2015, kdy například Česko či Slovensko odmítly kvóty na přerozdělování běženců mezi jednotlivé země.

Největší pomoc Ukrajině včetně odhadovaných nákladů na ukrajinské uprchlíky vynaložily ze zemí střední a východní Evropy s ohledem na výkon svého hospodářství Estonsko, Polsko, Lotyšsko a Česko.

Témata:  uprchlíci Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

17. dubna 2025 11:30

Žralok v Chorvatsku? Snímky ze severního Jadranu obíhají internet

Chorvatský nadšenec do mořského života Cali Mero zachytil vzácné záběry žraloka obrovského u pobřeží Rijeky. Mírumilovný filtrátor, který může dorůst až 10 metrů, se v Jadranu objevuje jen zřídka. Jeho výskyt může souviset se změnami klimatu a mořského ekosystému

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Jaromír Štětina

Zemřel Jaromír Štětina (†82). Stál u zrodu Člověka v tísni

Ve věku 82 let zemřel po dlouhé nemoci bývalý europoslanec, senátor, spisovatel a novinář Jaromír Štětina. Smutnou zprávu o jeho skonu potvrdil serveru iDNES.cz šéf organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, s nímž Štětina v roce 1992 spoluzaložil tehdejší Nadaci Lidových novin, která se později transformovala v jednu z nejvýznamnějších českých humanitárních organizací.