reklama

Velmi váhavý přístup vlády při řešení energetické krize je podle prezidenta AHR Václava Stárka velkým zklamáním. "První dopis s návrhem zastropování cen energií jsme posílali spolu s dalšími organizacemi zastupujícími zaměstnavatele již v dubnu, poslední jsme za AHR zaslali v polovině srpna. Ani na jeden jsme dosud neobdrželi reakci," řekl.

Asociace hotelů a restaurací také dlouhodobě po vládě chtěla, aby využila dočasný krizový rámec, který na konci března představila Evropská komise v souvislosti s rusko-ukrajinským konfliktem. Členským státům by umožnil okamžitě podpořit firmy. S ohledem na vysoký schodek státního rozpočtu ministři ale takovou cílenou pomoc dosud odmítají, uvedly dříve profesní organizace.

Premiér Petr Fiala (ODS) v pátek uvedl, že je třeba směřovat k zastropování cen energií. Řešení by se ale podle něj mělo dosáhnout na evropské úrovni. Přijetí celounijního řešení bude ale ještě poměrně zdlouhavý proces, uvedla dále AHR. Podnikatelé podle ní potřebují rychlé a účinné opatření, zároveň s tím je možné jednat o postupu v rámci celé Evropské unie.

Stav, kdy ceny elektřiny jsou na desetinásobku loňského roku, nelze podle AHR nazvat tržním prostředím, ale likvidací podnikání. "Stát přihlíží bez jasné a razantní reakce. Za této situace bude vláda odpovědná za důsledky, kterými bude uzavírání provozů, propouštění zaměstnanců a v konečné fázi i dopady na veřejné rozpočty," dodala asociace.